RSS

przegląd instalacji gazowej przepisy

Wyświetlono posty wyszukane dla zapytania: przegląd instalacji gazowej przepisy


Temat: Inst.gaz. pojazd sprowadzony i zarej.w PL brak dokum.na gaz

ja wpisuję w uwagach tylko GAZ a nr na butli porównuję z protokółem mają ię zgadzać.
No i nie do końca robisz dobrze - bo nr TDT'u powinien zostać umieszczony w rejestrze (patrz poprzednie posty).

Hipotetycznie (sprawa nie jest unormowana przepisami - brak jest dawnego załącznika dot. instalacji gazowej) - Klient jest u Ciebie na SKP na OBT, z gazem. Instalacja gazowa sprawna, auto też, podbijasz mu przegląd. Za 3 dni - dramat, jego auto wylatuje w powietrze, giną ludzie.

Pytanie: Jak obronisz się przed prokuratorem, jeśli wiadomi stwierdzą, że w autku była "lewa" instalacja, bez homologacji na zbiornik itp. (przełożona z innego auta na przykład) - i ona była winna tej sytuacji ?

Czemu ma służyć mój wywód ? Ano temu, że chciałbym Ci uświadomić, że część diagnostów jednak wszystkie możliwe do spisania parametry instalacji nanosi np. do programu i na tej podstawie w każdej chwili są w stanie powiedzieć wszystko o instalacji Klienta w kilka(naście) miesięcy po przeglądzie.
Dbanie o własne cztery litery - po prostu. Od przybytku głowa nie boli ...

Temat: Auto z instalacja gazowa
Artek napisał(a):Koroner napisał(a):Niektóre wspólnoty zakazują parkowania aut zasilanych gazem w swoich garażach (żeby nie patrzeć daleko - takie zakazy są na osiedlu EDBUDU - Sady Jerozolimsie).

Dla mnie to _nierozwa* taka decyzja wspólnoty. Tak samo moża powiedzieć że zakazujemy instalacji kuchenek gazowych. Po to są stosowne przepisy i przeglądy aby takie instalacje w samochodzie były sprawne. To może zaczną niedlugo zakazywać wiazdu z pełnym zbiornikiem paliwa przecież też ktoś może mieć dziurawy zbiornik a wtedy paliwo wyciekając zamieni się w gaz.

Auta zasilane LPG zgodnie ze Szczegółowymi Warunkami Technicznymi Pojazdów (chyba dobrze pamietam) podlegają OBOWIĄZKOWYM przeglądom co roku od momentu założenia LPG ( przypadku aut nowych jest to 1 przegląd po 3 latach, 2 po dwóch latach i kolejne co roku)

Temat: Auto z instalacja gazowa
Koroner napisał(a):Niektóre wspólnoty zakazują parkowania aut zasilanych gazem w swoich garażach (żeby nie patrzeć daleko - takie zakazy są na osiedlu EDBUDU - Sady Jerozolimsie).

Dla mnie to _nierozwa* taka decyzja wspólnoty. Tak samo moża powiedzieć że zakazujemy instalacji kuchenek gazowych. Po to są stosowne przepisy i przeglądy aby takie instalacje w samochodzie były sprawne. To może zaczną niedlugo zakazywać wiazdu z pełnym zbiornikiem paliwa przecież też ktoś może mieć dziurawy zbiornik a wtedy paliwo wyciekając zamieni się w gaz.Temat: Nowe auto - kiedy pierwsze badanie techniczne ???


| Urzadzenia gazowe - prosze bardzo.
| Ale czemu w nowym samochodzie cala reszte ogladac co roku jesli
| bez gazu jakos nie wymaga ogladania ..

Po prostu ustawa nie rozdziela na "kawałki" samochodu z instalacją gazową, a
przepis mówi  o ile dobrze pamiętam, że przeglądu samochodu z instalacją
gazową nalezy dokonywac co 12 m-cy. I to jest bezdyskusyjne.


I to jest wlasnie dyskusyjne czy tak byc powinno. Szczegolnie gdy
jeszcze rok temu byly osobne przeglady, a i dzis sa chyba dwa
przeglady wymienione na rachunku ..

J.

Temat: Montaż butli z gazem
Butla z instalacji samochodowej ma atest na 10 lat. Ja kupiłem butle z pojazdu powypadkowego 2-letnią i rok ją eksploatuje, tak więc zostało mi jeszcze 7 lat. Mam pełną dokumentacje od butli. Diagności nie mają żadnych wytycznych w sprawie instalacji gazowej w pojazdach kempingowych (rowniez przyczepach). Tak więc nie sprawdzają przy przeglądach tych instalacji, gdyż nie służą do napędu pojazdu. Na terenie Niemiec wykonywane są przęglądy instalacji gazowych pojazdów kempingowych i tam jest to wymagane. Nie wiem jak jest to rozwiązane w stosunku do naszych pojazdów: czy my jesteśmy karani, jeżeli takich przeglądów u nas się nie wymaga? W każdym razie na terenie naszego kraju nie ma żadnych problemów, ani przy tankowaniu gazu na stacjach, ani w czasie kontroli policji, gdyż nasza policja nie ma przepisów wykonawczych w tym temacie.Temat: Nowe auto - kiedy pierwsze badanie techniczne ???


| Urzadzenia gazowe - prosze bardzo.
| Ale czemu w nowym samochodzie cala reszte ogladac co roku jesli
| bez gazu jakos nie wymaga ogladania ..


Po prostu ustawa nie rozdziela na "kawałki" samochodu z instalacją gazową, a
przepis mówi  o ile dobrze pamiętam, że przeglądu samochodu z instalacją
gazową nalezy dokonywac co 12 m-cy.
I to jest bezdyskusyjne.

A z innej beczki: jeżeli ktos nowym samochodem zrobi w trzy lata np. 150.000
km to znaczy, ze wykręci tyle co np inny zawodnik przez 8-10 lat !!!! ,
który w tym czasie zrobi 7 przegladów reejstracyjnych a ten  II pierwszego
dokona tak jakby po 10 latach.

I niech nikt nie pisze o przegladach gwarancyjnych bo naprawde nie wszyscy
tego przestrzegają.

Sławek

Temat: LPG - badanie techniczne


| Poczytalem sobie rozne przepisy i znalazlem cos takiego:
[...]

wiesz co ja mam w lanosie fabryczna instalacje i zadnej wzmianki
w dowodzie.
ostatnio bylem na przegladzie i facet nawet nie zauwazyl tej instalacji
i zaplacilem standardowo 70 zeta za przeglad.
przeglad z gazem kosztuje 150 zl
przeglad samego gazu nie mam pojecia ile kosztuje

wiec chyba nie masz sie co martwic tylko zakladaj gaz
pozniej jedz na przeglad i bedzie ok


I nawinie sie jakiś policjant czy ktokolwiek inny zobaczy, ze masz
instalacje bez homologacji. Zaplacisz wtedy kare.

P.

Temat: LPG - badanie techniczne

Poczytalem sobie rozne przepisy i znalazlem cos takiego:


[...]

wiesz co ja mam w lanosie fabryczna instalacje i zadnej wzmianki
w dowodzie.
ostatnio bylem na przegladzie i facet nawet nie zauwazyl tej instalacji
i zaplacilem standardowo 70 zeta za przeglad.
przeglad z gazem kosztuje 150 zl
przeglad samego gazu nie mam pojecia ile kosztuje

wiec chyba nie masz sie co martwic tylko zakladaj gaz
pozniej jedz na przeglad i bedzie ok

mt

Temat: co sądzicie o tym aucie ?
dyzio jak zatankujesz sobie lipny gaz do instalacji gazowej sekwencji to tylko laweta i nic wiecej cię nie uratuje bo nawet na benzynie nie pojedziesz , w starych instalacjach jakoś się przepaliło , mocy silnik nie miał ale jakoś jechał - silnikowi na zdrowie nie poszło napewno

zapas sobie włożysz na głowe , butla z gazem zmieni ci wyważenie auta , silnik na gazie pracuje w wyższej temp dzieki czemu szybciej się zużywa i trzeba też pamietać że zwłaszcza jak się przykatuje to trzeba dać silnikowi czas wrócić do normalnej temperatury ( podobnie jak z turbo ) , kable świece częsciej wymieniasz bo musisz inaczej auto nie jeździ , filterki , parownik mniej wiecej co 2 lata wymieniasz , dodatkowe przeglądy itd
coś pominełem ?

nie mówie że to złe rozwiązanie ale po co sobie komplikować życie , dlatego disel jest lepszy , auta z gazem - ja nie jestem przeciw - dzięki temu mam czyściejsze powietrze, nie trzeba o tym zapominać i trzeba podziękować ,

nie zapominaj o tym że nowe disle spełniają wszyskie restrykcyjne przepisy UE dotyczące emisji spalania , a jako tako disla moge przeżyć zapach natomiast samochód który puszcza niebieską chmurke - nie da się wogóle za takim autkiem jechać - wiec mówmy może o sprawnych samochodach a nie szrotachTemat: Pytania do zarządcy
Właściciele nie płacą czynszu, czysz płacą najemcy. Właściciele wnoszą zaliczki w wysokości ustalonej przez wspólnotę i te zaliczki są co roku rozliczane. Właściciele ponoszą tylko i wyłącznie rzeczywiste koszty poniesione na utrzymanie nieruchomości. Przy czym tak naprawdę od właścieli zależy tylko część kosztów eksploatacyjnych i w całości fundusz remontowy. Koszty eksploatacyjne wiążą się z bezpośrednim utrzymaniem budynku, a część jest związana z obowiązującymi przepisami, czyli np. muszę przeprowadzić przegląd instalacji gazowej, ze względu bezpieczeństwa, a także, bo przepis takiego przeglądu wymaga. Drobny margines dotyczy bieżących konserwacji budowlanych, elektrycznych, hydraulicznych, bo te są tylko planowane, że mogą wystąpić. Opłaty w zmienionej wysokości - zaliczki, są zmieniane, gdy uzyskają aprobatę ponad 50 % udziałów.
Marek Małetko
Temat: Instalacja odgromowa a przyąłcze gazowe
Witam!

Nie wie może któryś z kolegów gdzie szukać przepisów odnośnie odległości przewodu odprowadzającego i uziomu od przyłącza gazowego.

Na poniższej fotce przedstawiam mój problem.

Od razu napisze że człowiek robiący przegląd instalacji gazowej nie wspomniał o tym w swoim protokóle.

Pozdrawiam
Załączniki:Temat: Gaz to zło - tak twierdzi Ninja
saigon, na logikę.
Jeśli masz instalację gazową to ktoś musi zrobić jej przegląd, tak??
Czy ktoś zrobi to za friko???
Powiem Ci więcej jakie w tym kraju jest "bezprawie".
Jeśli kupisz nowe auto do 3,5T to masz pierwszy przegląd na 3 lata.
Załóż do niego instalację gazową i czary, mary przegląd masz skrócony do roku.
Bezprawie???Może jednak kwestia również bezpieczeństwa żeby ta Twoja instalacja na środku skrzyżowania lub w garażu podziemnym nie wysadziła pół miasta w powietrze bo np. jet nieszczelna.

Powiem Ci więcej gdybyś mieszkał na zachodzie w krajach takich jak np. Niemcy czy Szwajcaria to stwierdziłbyś, że tam to jest dopiero bezprawie.
Zapomnij tam o założeniu głupich felg, które wykraczając poza podane w "widełkach" w briefie bez opinii rzeczoznawcy.
Zapomnhij o wiejskim tuningu w wykonaniu polskich "tjuning manów" z półkami na kwiatki na tylnej klapie.
Ośmielę się stwierdzić, że według ich przepisów 90% naszych aut powyżej 10lat nie dostałoby pozwolenia na użytkowanie!!!!
Mam wielu znajomych sprowadzających auta i wiesz, że np. w Szwajacarii bardzo często właściciel woli sprzedać auto bo żeby przeszło przegląd musiałby wyłożyć więcej pieniędzy niż jest ono warte?
Nie ma spawania tłumików, amorków, które mają po 50% skuteczności

Ale czemu skoro tam taka DEMOKRACJA?!!!!!!!

Nie pisz więc głupot, że badanie instalacji gazowej jest zdzierstwem bo NIKT za darmo nie zrobi jej przeglądu, a ja jak wielu uczestników drogi nie chcę wylecieć w powietrze przez jakiegoś domorosłego instalatora LPG!!!!Temat: ZAKAZ PARKOWANIA AUT Z INSTALACJĄ GAZOWĄ W HALI GARAŻOWEJ
A co ma powiedzieć taki człowiek jak ja, który ma instalację gazową w samochodzie? Dopóki są problemy u nas z parkowaniem w hali na pewno nie będę rozważał parkowania poza halą garażową, gdzie kupiłem miejsce.! Przypominam, że obowiązujące przepisy nie zabraniają wjazdu pojazdów z instalacją gazową do hal garażowych. Szczelność mojej instalacji jest sprawdzona przez autoryzowany zakład, samochód dopuszczony jest do ruchu ma obowiązujące przeglądy, więc ciężko jest mi się zgodzić sąsiedzie z tym abym musiał rezygnować z mojego miejsca postojowego. Jeszcze troszkę i pójdziemy za ciosem, zabrońmy wjazdu Dieslom bo kopcą.
Moim zdaniem powinno się iść w innym kierunku, skoro czuć gazem (a wg mnie to nie gaz, a spaliny, dwutlenek węgla-) może warto zweryfikować, czy instalacja wentylacyjna jest sprawna i działa właściwie?
Na pewno temat warty rozważenia, aczkolwiek trzeba od razu przemyśleć skuti z tym związane i ewentualne roszczenia właścicieli pojazdu. Mój akt notarialny, księga wieczysta, nie nakłada mi takich ogranczeń. Aczkolwiek uważam, że temat jest otwarty do dyskusji.

PozdrawiamTemat: kupie instalacje gazowa
Witam!
Mam wszystkie mozliwe papiery, wiem ze zmienyl sie sposob mozntazu ale to
tylko to, sama instalacja nie wymaga dodatkowych chomologacji. A co do
przegladu to moge pomoc Tobie z robieniu go. W mojej miejscowosci mam nieco
mozliwosci. Zreszta to naprawde maly problem ;)))

Pozdrawiam| Czy ktos ma do sprzedania uzywana instalacje gazowa w rozsadnej cenie?
| ( do silnika z wtryskiem jednopunktowym, moze byc niekompletna)

| A moze sa jakies firmy zajmujace sie sprzedaza takowych?
| Nie wiecie czy na ktorejs gieldzie (np. w Slomczynie) dostane cos
takiego?

Nie wiem czy wiesz ale od poczatku roku zmienily sie przepisy dotyczace
dopuszczania do ruchu pojazdow zaopatrzonych w instalacje gazowa i moze
byc
ci trudno uzyskac wpis do dowodu .
Znajomy zalozyl nowa instalacje w zeszlym roku , ale zwlekal ze zrobieniem
przegladu i w tym roku ma duze problemy
zeby ja zalegalizowac ( zdaje sie ze sa potrzebne dodatkowe homologacje).


Temat: Instalacja gazowa do Fiata 125 lub caly fiat

| Instalacja gazowa jest "jednorazowa" i nie można jej montować w innym
| samochodzie :(
| Robert

???
mozesz to rozwinac - dlaczego ?


Ano dlatego, że niestety weszły jakieś przepisy chyba od 01.01.2002, że
musisz mieć homologację na butlę na konkretny samochód. Karta z homologacją
wydawana jest sztuk 1 dla konkretnej butli i przy pierwszym montażu
wpisywane są tam dane samochodu, czyli butla przyporządkowywana jest do
konkretnego samochodu, w którym została pierwszy raz zamontowana. Niestety
to jest sprawdzane przy przeglądzie i teraz nikt ci nie podbije przeglądu
samochodu :(, no chyba że wykażesz się dużą inicjatywą, to może coś wskurasz
:)
Tak więc nie chodziło mi tu oczywiście o fizyczne używanie w innym
samochodzie, bo to oczywiście jest możliwe i kiedyś się odsprzedawało
instalację, a o względu prawne.
Robert - użytkownik pierwszej instalacji gazowej :)

Temat: kupie instalacje gazowa


Czy ktos ma do sprzedania uzywana instalacje gazowa w rozsadnej cenie?
( do silnika z wtryskiem jednopunktowym, moze byc niekompletna)

A moze sa jakies firmy zajmujace sie sprzedaza takowych?
Nie wiecie czy na ktorejs gieldzie (np. w Slomczynie) dostane cos takiego?


Nie wiem czy wiesz ale od poczatku roku zmienily sie przepisy dotyczace
dopuszczania do ruchu pojazdow zaopatrzonych w instalacje gazowa i moze byc
ci trudno uzyskac wpis do dowodu .
Znajomy zalozyl nowa instalacje w zeszlym roku , ale zwlekal ze zrobieniem
przegladu i w tym roku ma duze problemy
zeby ja zalegalizowac ( zdaje sie ze sa potrzebne dodatkowe homologacje).

Temat: samochody na gaz nie moga wjezdzac do garazu?


Uslyszalem wlasnie taki niby przepis. Prawdali to?
---
Olleo


Nie ma takiego przepisu.
Jednak niektorzy umieszczaja sobie takie tabliczki na garazach

samochodów o kolorze niebieskim metalic".
Tłumaczą to z reguły dość pokrętnie prawem budowlanym, które mówi że w
pomieszczeniach bez odpowiedniej wentylacji nie wolno montować
instalacji gazowej. Oczywiście przepis mówi o instalacji gazu do
kuchenki czy junkersa, do tego stałej i chodzi o to ze ponożej poziomu
gruntu musiałby być wymuszony obieg weentylacyjny, więć sam przepis nie
ma zastosowania do instalacji w samochodzie (która nijak nie ma się do
budynku).
A umieszczanie takich zakazów - cóż, jest prawem właściciela. Oczywiście
można udowadniać że nieszczelnośc instalacji gazowej jest niegroźna (gaz
miesza się z powietrzem, przy normalnych rozmiarach takiego garażu nie
jestem sobie w stanie wyobrazić ile gazu należałoby wypuścić żeby
powstała mieszanka była palna), w odróżnieniu od nieszczelnosći
instalacj benzynowej (benzyna wycieka, odparowuje dość mizernie, a
powstała kałuża cieczy pali się bardzo szybko i do tego działa jak lont
- prowadzi ogień pod sam zbiornik), i prawdopodobieństwo jej wystąpienia
znikome (dokładniejsze przeglądy, wyśrubowane normy bezpieczęństwa).
jednak na przesądy nie ma nikt w pływu ;)
Oczywiście można kiedyś spróbować dochodzić praw na drodze sądowej,
jesli ktoś zostałby ukarany jakąś karą za wjazd (w zasadzie jest t
niezgodne z pewną zasadą zapisaną nawet w konstytucji), ale to nie w tym
kraju.
Temat: sprawy formalne
Zakładałem gaz w czerwcu 2001. Dostałem atest na butlę, homologację na
reduktor, wielozawór i coś tam jeszcze (na papierze). Pojechałem z tymi
papierami na przegląd. Na przeglądzie przedlądnięto ww. dokumenty, coś od
nich odpisano, zrobiono przegląd i wbito mi pieczątkę do dowodu
rejestracujnego "przystosowany do zalilania gazem". Cała dokumentacja
wróciła do mnie. Nigdy podczas kontroli policja nie wymagała ode mnie
żadnych papierów na instalację, jedynie sprawdzano, czy jest w dowodzie.
Ciągle słyszę, że ludzie biegają do wydziału komunikacji z papierami, w celu
wpisania instalacji do DR. Dlaczego oni biegają, a mnie nikt tam nie
posyłał? Przepisy się zmieniły, czy co?
I jeszcze jedno pytanie. Przeglądając archiwum znalazłem:


- jakie dokumenty musze dostac od poprzedniego uzytkownika instalacji
gazowej i co zrobic w sytuacji gdy on takich nie posiada?


Homologacja części składowych (wielozawór, reduktor) i świadectwo badań
zbiornika.
.....
PO tym zabiegu trzeba pojechać do okręgowej stacji która ma uprawnienia
do gazu i tam sprawdzą montaż, papiery homologacyjne i dadzą
zaświadczenie do UK który wbije dodowodu gaz.

Z powyższego wynika, że można bez większych problemów zalegalizować używaną

Temat: [B4] Nowe oświetlenie typu Bi-xenon pod H4

ostatnio jak sprzedalem passata to gosc zadzwonil po 3 dniach ze mu diagnosta nie podbije przegladu bez papierow od gazu - tlumacze ze gaz wbity w dowod, a data waznosci wybita na butli, ale diagnosta wiedzial (a raczej nie wiedzial) lepiej jak to jest z przepisami...
Odbiegając od tematu ale ten diagnosta miał rację. Nawet nie wiesz ilu jest partyzantów jeśli chodzi o instalacje gazowe. A niestety w przypadku przeglądu pojazdu z gazem które jest po raz pierwszy na danej stacji na przeglądzie musi przedstawić homologację na instalację gazową gdyż trzeba odnotować to w rejestrze. Co do daty ważności zbiornika masz rację, wszystkie niezbędne dane są na tabliczce ale nie ma jednej ważnej rzeczy mianowicie numeru zaświadczenia dozoru technicznego a to jest niezbędne do wykonania przeglądu.
Sory za OT.Temat: Co tam na budowie ?

(...) nieszczęsne rurki z gazem ciekaw jestem jaka jest możliwość ich zabudowy tzn. czy istnieje legalna możliwość ich zabudowy ? Wg. przepisów budowlanych niby taka możliwość istnieje oczywiście, zabudowa musi spełniać pewne warunki tyle że nie wiem czy tbs zezwala.
Jeśli ktoś dysponuje taką wiedzą to niech da znać.


Instalację gazową można zabudować. Obudowa powinna być wentylowana (z otworami) i łatwo demontowalna (przegląd stanu technicznego instalacji gazowej wykonywany jest przez Właściciela budynku raz do roku). Wariantów ustawienia kuchni gazowej może być wiele, ale uwaga:
1.) kuchnie gazowe należy instalować w odległości co najmniej 0,5m od okien do boku urządzenia (licząc w rzucie poziomym)
2.) zawór gazowy odcinający dopływ gazu do kuchni gazowej powinien być zainstalowany w tym samym pomieszczeniu w odległości nie większej niż 1m od króćca przyłączeniowego (licząc w osi przewodu)Temat: pasy bezpieczeństwa

problemem sa poduszki powietrzne no i zamontowana instalacja gazowa w aucie

A niby dlaczego problemem jest instalacja gazowa ? Ja jeżdżę na gaz, poprzednio w Cinquecento tez mialem instalację. Jak każdy kierowca zastanawiałem się jak taka instalacja wytrzymuje w przypadku zderzenia, tymbardziej kiedy zbiornik jest w kole (mniejsza odleglość od zderzaka do zbiornika). Moje watpliwości rozwiał pewien gościu z Golubia, który ... Skodą wjechal mi z impetem w tył cienkuska. Prosto i bez jakichkolwiek upustów w zbiornik.
Efekt ? Gdyby nie zbiornik, to nie wiem w której części auta by mi się zatrzymał. Zbiornik przejął znaczną część uderzenia i je zamortyzował. Wyszło więc tak, że drzwi tylne do wyklepania (ale zostały wymienione na jego koszt) i bok do wyklepania. Swoją drogą od tamtego czasu mam też większe zaufanie do wytrzymałości Skody jako samochodu.
A instalacja ? Poza ryska na lakierze zbiornika, nawet wgłębienia. reszta instalacji też cała. Koniecznością jest jednak po każdym (nawet drobnym) puknięciu zrobić przegląd. Wymagają tego przepisy jak również czysta chęć spania spokojnie.Temat: Jak zalegalizować już założoną instalacji lpg ? POMOCY !!

Witam mam pytanie odnosnie zalegalizowania już założonej instalacji gazowej, bowiem kupiłem autko dla dziewczyny w który poprzedni własciciel założył sam instalacje lpg. Pierwszym moim krokiem było udanie sie do zakładu które zakładają instalacje w celu sprawdzenia czy wszystko jest ok wynik pozytywny. Ale niema wbitej w dowodzie rejestracyjnym co trzeba zrobic aby wbić ? Kiedyś słyszałem że sposobem na załatwienie takiej żeczy jest kupno i zainstalowanie nowej butli gazowej w autoryzowanej stacji zajmującej sie montażem lpg oni wydadzą rachunek i certyfikat do butli i z tymi dokumentami już tylko do urzędu
CZY TO PRAWDA ? CZY JEST JESZCZE JAKIŚ INNY SPOSÓB POMOCY !!!!


Prawda !! - ale nie do urzędu - tylko do stacji diagnostycznej na coroczny przegląd "gazowy"... - gość spradza (i zapisuje) numery butli i jej certyfikat... wydaje zaświadczenie i z nim do Wydziały Komunikacji...

Jedyna rzecz jaka była sprawdzana to certyfikat butli... Jak nie masz certyfikatu butli to nie da się zalegalizowac instalacji...
Nie wiem czy teraz sie przepisy nie zmieniły i nie trzeba mieć także dowodu na to , że instalacja posiada komputer sterujący dawką gazu ??
Jak byłes na sprawdzeniu to czemu nie zagadałeś "gazowników" ??
Temat: Auto z instalacją gazową z zagranicy


| Ja dopiero rejestrowałem Escorta z gazem z Włoch.

| Żaden problem, ale musisz się liczyć z legalizacją bądź wymianą butli z
| gazem.
| Polskie przepisy dopuszczają tylko polską legalizację zbiornika LPG.

Ja tam nie wiem, ale od 1 maja 2004 to chyba unijna obowiazuje ?

Oczywiscie zagramaniczne papierki trzeba miec, przetlumaczyc - taniej
bedzie butle zmienic.

| Ja wymieniłem swoją butlę z bólem serca, bo miałem piękną butlę 50 litrów w
| koło, a założyli mi butlę 41 litrów bo w Polsce nie ma takich butli jak
| miałem.

Przebic numerki, kto to pozna :-)

importerow z prosba o wydanie duplikatu atestu na zbiornik nr XXXXX -
a noz ktorys podpasuje :-)

J.


Nic nie robić. Ile razy Cie zatrzymał policjant i chciał sprawdzać na czym
jeżdzisz. mnie odkąd mam gaz nigdy. A to ładnych kila latek. Też byłem taki
poprawny. Instalacja, przegląd cuda na kiju. Kiedyś pojechałem na przegląd i nie
 miałem jakiegoś papiera od reduktora. Ceregiele zaczał robić. Jakbym sobie sam
ten reduktor zrobił. To mu powiedziałem że niech robi jak by był bez gazu. Przy
nim odkręciłem reduktor. Jak wyjechałem to przykreciłem. Przeglądy tańsze. Same
zyski. Nikt ze mnie idioty nie robi że jest specjalistą bo umie popsikać mydłem
z aerozolu i oprzeć się o zbiornik przy sprawdzaniu czy jest dobrze
przymocowany. Na bambus niech spadają. Tomek

Temat: instalacja gazowa


Czytalem kiedys ten Wasz artykulik, ale
informacje sa malo precyzyjne, bo
nie o takie podgrzewanie mi chodzi, a
pozatym nowe przepisy cos namieszaly w
temacie instalacji gazowych, zwlaszcza
wiatrakow. Istotne jest czy teraz ta
firma moze legalnie montowac gaz.
Wypadaloby troche odswierzyc te
informacje
o warsztacie.
Pozdrawiam
Michal


Z 8 lat temu mialem problem z przegladem mojego
zagazowanego jezdzidla gdyz pan diagnosta
stwierdzil ze w mysl przepisow przewody z gaiorem
musza bys oodalone od wydechu przynajmniej 30cm i
to samo jeseli chodzi o wylot od przewietrzania
komory zaworu. Po przesunieciu w/w wylotu i
zmianie przebiegu weza od zaworu wlewowego
przystawil klepe i w latach nastepnych nie bylo
problemu. To autko jezdzi do dzis i wiem ze juz
niczego nie wymyslaja.
Nie chce wywolywac burzliwej dyskusji ale cos w
tym racji jest bezposledni styk przewodow
gazowych z wydechem i mnie sie nie podoba.

RYBY
Bialy 1303 Automatic Lublin
tel. 501-336-779

Temat: Instalacja gazowa do Fiata 125 lub caly fiat


| Ano dlatego, że niestety weszły jakieś przepisy chyba od 01.01.2002, że
| musisz mieć homologację na butlę na konkretny samochód. Karta z
homologacją
| wydawana jest sztuk 1 dla konkretnej butli i przy pierwszym montażu
| wpisywane są tam dane samochodu, czyli butla przyporządkowywana jest do
| konkretnego samochodu, w którym została pierwszy raz zamontowana. Niestety
| to jest sprawdzane przy przeglądzie i teraz nikt ci nie podbije przeglądu
| samochodu :(, no chyba że wykażesz się dużą inicjatywą, to może coś
wskurasz
| :)
| Tak więc nie chodziło mi tu oczywiście o fizyczne używanie w innym
| samochodzie, bo to oczywiście jest możliwe i kiedyś się odsprzedawało
| instalację, a o względu prawne.
| Robert - użytkownik pierwszej instalacji gazowej :)

co za panstwo ;(
to my szukamy oszczednosci, narazamy sie jezdzac na gazie, a oni nas tak
(...)
szkoda ze nie mam Diesla, jezdzilbym na oleju opalowym ( czerwonej ) mimo ze
jest to tez zabronione !


kolega sie myli... wazny jest certyfikat intalacji... jesli jest wazny mozna to instalowac
w innym aucie... i wlasnie takie sa przepisy..
sprawdzalam..

spojrz na ogloszenia w autogieldzie..

pozdrawiam
Agnieszka

Temat: Przestroga przed warsztatem PZM na Kartuskiej 187 !!


| po co. klient nasz pan, ale nie ma obowiazku wykonania uslugi. a
| zawsze nowe doswiadczenie wiecej, jakie to zycie jest brutalne :P

Niestety.... I po co do tej unii wchodziliśmy. Wiedziałem że to nic
nie zmieni. eh ....


A co to ma wspólnego??? Ten warsztat tchnie komuną na kilometr. Ostatnio
(kilka miesięcy temu) miałem niefart robić tam przegląd. Debil, który mienił
się diagnostą przyczepił mi się do ustawienia zbieżności (było minimalnie
odchylone od normy) i kazał przyjechać po regulacji. OK. Jego prawo - nie
mam w związku z tym nic do typa. Ale jak już kasuje dodatkowy (i to nie
mały) hajc za przegląd auta z instalacją gazową to ma obowiązek ją
sprawdzić. Choćby w minimalnym stopniu. Na moje pytanie "A co z instalacją
gazową?" typ mi bezczelnie odpowiedział, że "Jak nie śmierdzi to nie ma co
sprawdzać". I nieważne, że zbiornik i zawory są w bagażniku, którego nie
otworzył. Jego psi obowiązek wykonać określone przepisami czynności. A poza
tym jak taki super z niego niuchacz to jak przyjdzie z katarem do roboty to
nie powinien się brać za fury z gazem, tak? Komuna i tyle. Odradzam jak
przedpiśca i jednocześnie polecam serwis na Śnieżnej (w bok od Marynarki
Polskiej).

Temat: Instalacja gazowa do Fiata 125 lub caly fiat


Ano dlatego, że niestety weszły jakieś przepisy chyba od 01.01.2002, że
musisz mieć homologację na butlę na konkretny samochód. Karta z
homologacją
wydawana jest sztuk 1 dla konkretnej butli i przy pierwszym montażu
wpisywane są tam dane samochodu, czyli butla przyporządkowywana jest do
konkretnego samochodu, w którym została pierwszy raz zamontowana. Niestety
to jest sprawdzane przy przeglądzie i teraz nikt ci nie podbije przeglądu
samochodu :(, no chyba że wykażesz się dużą inicjatywą, to może coś
wskurasz
:)
Tak więc nie chodziło mi tu oczywiście o fizyczne używanie w innym
samochodzie, bo to oczywiście jest możliwe i kiedyś się odsprzedawało
instalację, a o względu prawne.
Robert - użytkownik pierwszej instalacji gazowej :)


co za panstwo ;(
to my szukamy oszczednosci, narazamy sie jezdzac na gazie, a oni nas tak
(...)
szkoda ze nie mam Diesla, jezdzilbym na oleju opalowym ( czerwonej ) mimo ze
jest to tez zabronione !

Temat: Gaz w 126 BIS ???????


Czy możliwe jest założenie instalacji gazowej
do 126 BIS ?


Zgodnie z przepisami zaden element instalacji gazowej nie moze wystawac poza
obrys poziomy jak i pionowy samochodu, a butla nie moze znajdowac sie w komorze
silnika, w czesci przedneij pojazdu oraz w przedziale pasazerskiem. Chyba ze w
przedziale pasazerskiem wykonasz sztywna, szczelna przegrode dobrze wietrzona
kosztem jednego miejsca rejestracyjnego. Widzialem takiego malucha, ale zawsze
mial problemy podczas przegladu technicznego, poniewaz mial naspawana mosiezna
rurke na tlumik (zabronione) w celu podgrzania gazu (? dobrze mowie - co tam sie
podgrzewa?). ...

Temat: atest na butle?? (lpg) - pilne! :)...
Nie wiem jak stanowia przepisy, ale kiedy ja mialem przeglad, a gaz
mam tak jak Ty wbity w dowód, to mnie nikt o nic nie pytal, tylko
podbil przeglad w dowodzie, skasowal pieniazki i do widzenia... za
to atestu i homologacji zazyczono sobie ode mnie podczas pierwszej
rejestracji instalacji gazowej...
Temat: Butla z gazem w bramie 6?
Zaczytane na forum Osiedla Śliwowego we Wrocławiu-Maślicach

Jeden z przepisów mówi:
Właściciel budynku mieszkalnego lub zarządzający budynkiem wielorodzinnym co najmniej raz w roku powinien wykonać przegląd techniczny i badanie szczelności instalacji gazowej oraz sprawdzić drożność przewodów kominowych. Czynności te mogą wykonać osoby posiadające odpowiednie uprawnienia.
1. W mieszkaniu do urządzeń gazowych mogą być podłączone najwyżej dwie butle na gaz propan-butan, każda o pojemności nie przekraczającej 11 kg.
2. W mieszkaniu nie wolno przechowywać butli zapasowych nie połączonych do instalacji lub urządzeń.
3. Butle muszą być sprawnie technicznie i napełniane przez autoryzowane punkty dystrybucji.
4. W pomieszczeniach usytuowanych poniżej poziomu terenu nie należy przechowywać butli na gaz propan – butan, ponieważ w razie ich rozszczelnienia, gaz ten jako cięższy od powietrza zalega przy podłożu, tworząc niebezpieczne mieszaniny wybuchowe z powietrzem
5. Temperatura w pomieszczeniach, w których znajdują się butle napełnione gazem, nie może przekraczać 35 stopni Celsjusza.
6. Odległość butli od źródeł ciepła nie może być mniejsza niż 1 m.
7. W butlach należy stosować gaz w zależności od pory roku. Zimowy w zimie i letni – latem.
8. Promienniki ciepła powinny być wyłączane na noc, ponieważ mogą spowodować zmniejszenie ilości tlenu w pomieszczeniu.

[ Dodano: 2007-01-24, 11:57 ]Temat: Pytania o założenie rejestracji + przeglad.


Witam

jednak najlepsze są chyba porady od ludzi, którzy po porstu "siedzą" w
temacie.
Otóz chciałbym założyć instalacje gazową do Renault Clio I 1,2 silnik na
jednopunktowym wtrysku z katalizatorem i z tym zwiazane są moje pytania.
Pierwsze to jaki zakład polecicie do załozenia takiej instalacji (dod.
pytanie
jaki mniej wiecej byłby koszt w tym zakładzie bo często ceny podawane są
od...
ale to za duzo mi nie mówi). Drugie pytanie dotyczny ogólnych przepisów
zwiazanych z gazem a mianowicie sprawe przeglądu- czyli jeżeli założe sobie
gaz
to czy musze z nim jechać na przegląd rejestracyjny- pomiom, że mam ważny
przeglad- czy wystarczy tylko pojechać do wydział komunikacji i dokonać
adnotacji w dowodzie.
Z góry dziękuje za odpowiedzi.
Pozdrawiam
Michał Górny
gg 3734898


Treść się nie zmienia pomyliłem sie jak tytuowałem moją wiadomosć za co
wszystkich przepraszam.
Michał Górny


Wysłano z serwisu OnetNiusy: http://niusy.onet.pl


--
Wysłano z serwisu OnetNiusy: http://niusy.onet.pl

Temat: Pytania o założenie rejestracji + przeglad.
Witam

jednak najlepsze są chyba porady od ludzi, którzy po porstu "siedzą" w temacie.
Otóz chciałbym założyć instalacje gazową do Renault Clio I 1,2 silnik na
jednopunktowym wtrysku z katalizatorem i z tym zwiazane są moje pytania.
Pierwsze to jaki zakład polecicie do załozenia takiej instalacji (dod. pytanie
jaki mniej wiecej byłby koszt w tym zakładzie bo często ceny podawane są od...
ale to za duzo mi nie mówi). Drugie pytanie dotyczny ogólnych przepisów
zwiazanych z gazem a mianowicie sprawe przeglądu- czyli jeżeli założe sobie gaz
to czy musze z nim jechać na przegląd rejestracyjny- pomiom, że mam ważny
przeglad- czy wystarczy tylko pojechać do wydział komunikacji i dokonać
adnotacji w dowodzie.
Z góry dziękuje za odpowiedzi.
Pozdrawiam
Michał Górny
gg 3734898
Temat: Pytanie do eksperta związane z instalacją LPG
witam serdecznie, niedlugo bede mial problem z przegladem technicznym poniewaz kupilem OPEL KADETT z instalacja gazowa ktora nie posiada ... (o to wlasnie chce sie zapytac bo nie mam pojecia jak to sie nazywa) , wiem tylko tyle ze bez tego przeglad mi nie podbija, przepis wszedl prawdoodobnie w 2004 roku po wejsciu do Unii Europejskiej ze instalacja musi to miec (cudo wyglada jak pudelko od zapalek), czy ktos moze mi powiedziec jak sie to cos nazywa - do czego służy - ile kosztuje zalozenie do instalacji - chcialbym pojechac do warsztatu z odrobiona praca domowa zeby gosc nie zdarl ze mnie ostatnich gaci jak wyczuje ze nie jestem w temacie . z gory dzieki i czekam na odpowiedzTemat: Kamper - jako pojazd specjalny
Tu bym dorzucił swoje trzy grosze. Nie jestem przekonany czy rzeczywiście 2-3 na województwo warsztaty i tam naprawa i badania. Przecież takim restrykcjom nie podlega badanie LPG (zasilanie gazem silnika) gdzie instalacja jest bez porównania bardziej skomplikowana, ani cały samochód. Przyjeżdżając na stację kontroli pojazdów i przy uczciwie przeprowadzonym przeglądzie, gdy zostaną wykryte usterki nikt ani pojazdu ani instalacji LPG nie odsyła do autoryzowanego bądź specjalistycznego zakładu. Właściciel sam decyduje czy naprawę przeprowadzi w ASO czy u Pana Bronka w warsztacie na podwórku. Kryterium jest, że pojazd ma być sprawny i odpowiadać ustalonym warunkom. Jaki problem dopisać do przepisów wykonawczych załącznik dotyczący badania takiej instalacji. Prosty przepis. Instalacja ma być szczelna, kompletna, prawidłowa zamontowana, elementy podlegające dozorowi mają mieć aktualne wpisy (oznaczenia) i koniec. Nic więcej.Temat: czy można przełożyć instalacje gazową...


jest mozliwe, sam byłem świadkiem takiego manewru z ascony do... ascony.
Co do kwestii prawnej - musialbyś poszukać odpowiednich przepisów.


Cuz poprostu osoba montujaca musi wystawic homologacje na montarz tej
instalacji! w ktorej sa podne numery poszczegolnych czesci skladowych tej
instalacji! I wtedy z tym papierem idziesz to WK i wbijasz gaz w dowod! w WK
nie interesuje ich czy instalacja jest nowa ich interesuje tylko ten papier.
No i na przeglad przydal by sie drugi papier do butli (pomimo ze na butli
jest data wybita to niektorzy przegladacze wolaja tego.

Pozdrawiam
Karol

Temat: LPG a przeglad


Mam takie pytanko - czy instalacje gazowa lepiej zalozyc krotko przed
terminem przegladu czy po ?
Nie wiem po prostu czy dochodza jakies dodatkowe koszta tegoz przegladu
czy
tez nie ma to znaczenia.


Zgodnie z nowymi przepisami nie ma znaczenia. Po zalozeniu gazu idziesz do
urzedu i placisz 5zeta i tyle. Przegladu robic nie musisz.
SK

Temat: Data na umowie a deklaracja PCC1


W Urzędzie Celnym nie żądano, oprócz umowy i wymeldowania i dowodu zapłaty za pomocą przelewy na konto UC, oraz wypełnionych ichnich
druków+ksero dow. osobistego, innych dokumentów.Ani przeglądu, ani tłumaczenia.
Te dokumenty uzyskałem w międzyczasie czekając na zaświadczenie z UC
o zapłacie akcyzy.Akcyzę można zapłacić na granicy a tam przeglądu raczej nie zrobisz.Zresztą U.Celny nie interesuje czy samochód do
ruchu czy na części etc.byle by akcyzę zapłacono.:)


A to ciekawe bo w warszawie chcieli przeglad i tlumaczenia, ale
tlumaczenia to dlatego ze ja mialem dowod rejestracyjny po flamandzku :)
Tak czy siak, nie mialem wtedy jeszcze przegladu i kazali mi dowiezc ksero.


Aż zerknąłem w papiery i ja zapłaciłem 169,- nie było poprawek, ani instalacji gazowej.
Poza tym znając dowolną interpretację przez urzędników nieprecyzyjnych w niejednym przypadku przepisów, można się spodziewać dużych
różnic w/w opisie zależnie od lokalizacji :)


A potem byla podwyzka i teraz kosztuje cos kolo 200zl chyba...

Temat: Data na umowie a deklaracja PCC1


A jak chcesz zrobic akcyze bez przegladu ?
Nie wspomne nawet o tlumaczeniach ?


W Urzędzie Celnym nie żądano, oprócz umowy i wymeldowania i dowodu zapłaty za pomocą przelewy na konto UC, oraz wypełnionych ichnich
druków+ksero dow. osobistego, innych dokumentów.Ani przeglądu, ani tłumaczenia.
Te dokumenty uzyskałem w międzyczasie czekając na zaświadczenie z UC
o zapłacie akcyzy.Akcyzę można zapłacić na granicy a tam przeglądu raczej nie zrobisz.Zresztą U.Celny nie interesuje czy samochód do
ruchu czy na części etc.byle by akcyzę zapłacono.:)


| koszty:
| akcyza zależnie od wieku samochodu - max 65% i 7 dni oczekiwania na
| dokumenty z Urzędu Celnego..
eee u mnie tylko 4 dni czekalem...


ja 7 dni , to zależy od obciążenia U.Celnego.


| przegląd - 160,- ( jeżeli samochód  bez gazu)
a nie 200.- ?


Aż zerknąłem w papiery i ja zapłaciłem 169,- nie było poprawek, ani instalacji gazowej.
Poza tym znając dowolną interpretację przez urzędników nieprecyzyjnych w niejednym przypadku przepisów, można się spodziewać dużych
różnic w/w opisie zależnie od lokalizacji :)

pozdrowienia Piotr W.

Temat: Kto mial przykrosci po gazie?


Planuje obszerny reportarz o gazie w garbach.


Hej !

Ja mialem problemy, ale z przegladem rejestracyjnym.
Gosc na jednej stacji diagnostycznej powiedzial, ze mi nie przedluzy
waznosci przegladu bo to pojazd chlodzony powietrzem i wedlug nowych
przepisow takie pojazdy nie moga miec instalacji gazowej. To ja mu mowie, ze
instalacja zostala zalozona w 95 roku kiedy byly jeszcze inne przepisy;
niestety gosc szedl w zaparte, powiedzial tez ze to jezdzaca bomba.

Pojechalem na inna stacje z normalnymi pracownikami.

Pozdrawiam
tomek & zielona kruVWka'76

Wroclaw

Temat: Pomocy, problem z wpisem lpg do DR
Gaz można zalegalizowac w Polsce tylko na 2 sposoby:
1. Montaż nowej instalacji (homologacja i faktura)
2.Przy pierwszym badaniu technicznym (jak zbiornik ma polski dozór techniczny)

Jeśli nie zrobiono tego przy pierwszym (bo handlarz oszczędzał na badaniu butli i przeglądzie gazu ) to już po zawodach, nie da się tego w myśl polskich przepisow zalegalizować. (nie ma ponownego pierwszego badania!) A diagnosta który wykonał pierwsze będzie się zapierał na wszystkie świętości że nie było w dniu badania instalacji gaz bo straci uprawnienia.

Pozostaje tylko punkt1.Temat: Przegląd rejestracyjny - dziwne zaświadczenie
Byłem dzisiaj na przeglądzie rejestracyjnym i zostałem zaskoczony pewnym
dokumentem. Otóż jako, że mam samochód z instalacją gazową pan diagnosta na

pojeździe marki .... numer rejestracyjny .... urządzenie (zawór) ograniczające
stopień napełnienia butli gazem płynnym propan-butan działa i jest sprawne".
Zaświadczenie to powinienem podstemplować na stacji tankowania gazu przy
najbliższym tankowaniu do pełna i zwrócić do stacji diagnostycznej.
W czasie 3-ch poprzednich przeglądów rejestracyjnych nigdy takiego papieru nie
dostałem. Ale były one robione w innej stacji. Czy spotkaliście się z czymś
takim?  Może coś się zmieniło w przepisach? A może to tylko nadgorliwość diagnosty?

Pozdrawiam
Matmir

Temat: [P10/W10] programowanie komputera

Apropos tego zaworka zamiast komputera, to raczej kiepskie rozwiazanie ekonomiczne z racji braku przejscia przegladu technicznego.
Takie przepisy, ale ja sie ciesze bo juz mniej smierdzacyh polonezow na ulicy ktorym gaz sie wylewal rura wydechowa


jakie przepisy?
czy już nie ma instalacji gazowych I generacji?Temat: Podwieszany zbiornik gazu - do dostania?


Ja zakladalem w Warszawie. Po obnizce kosztowalo mnie to 1500 zl. Instalacja
oczywiscie z komputerem (Tomasetto). Do zbiornika wchodzi ok. 30 l gazu
(starcza na ok. 300 km - nie wiem czemu tak duzo pali :( ), wg. przepisow
musi byc w bagazniku po przeciwnej stronie do rury wydechowej. Nie
zamontowano mi tez czujnika temperatury plynu chlodzacego - przelacza sie
tylko na podstawie obrotow silnika. Warto sie dopytac o takie szczegoly
przed oddaniem samochodu do warsztatu. Ale generalnie silniczek stal sie
bardziej "miekki" i mniej gazu potrzebuje do ruszenia z miejsca. Jest tez
cichszy. Ogolnie polecam, pozostaje tylko aspekt ekonomiczny: jak tankowalem
pierwszy raz po zalozeniu instalacji, gaz byl po 2.03 na Orlenie. Gdy
wyjezdzilem ten pierwszy zbiornik, nastepne tankowanie bylo juz po 2,15, a
kolejne po 2,19 :( Pozostaje miec nadzieje, ze sytuacja na rynku paliw
unormuje sie. Obserwuje nieraz samochody stojace przede mna i obok na
swiatlach - nieraz zdarza sie, ze wszystkie dookola maja wlew gazu z tylu -
cos w tym musi chyba byc ;)


Kurcze to gdzie te oszczednosci ?

Gaz
10x 2,1= 21zl
Benzyna
6x4,3=25,80zl
a tu trzeba doliczyc jeszcze filtry, przeglady, swiece i regulacje..

Zeby nie bylo jestem zwolennikiem gazu..

Temat: autogaz + silnik z jednopunktowym wtryskiem


Prawdę mówią - musi być z komputerem od jakiegoś już czasu. Weszły takie
przepisy.


sorry ale wydaje mi się, że to wierutna bzdura, po instalacji gazu w samochodzie
nie trzeba robić przeglądu; wystarczy, że z tymi papierami, ktore dadzą ci przy
instalacji pojdziesz do urzedu a oni wbiją ci to do dowodu rejestracyjnego

instalacja gazowa NIE musi być z komputerem (mowa na pewno o 1 punktowym
wtrysku)

chyba, ze się myle
pozdrawiam

Temat: Przegląd auta w Skodzie na Grunwaldzkiej| Przegląd _trzeba_ zrobić po montażu, bez względu na to kiedy był
| ostatnio robiony. Masz na to OIDP miesiąc. Po upływie tego czasu w UM

Z papierami od gazownika od mozesz jechac do UM. Nie trzeba przegladu.
Przynajmniej jeszcze pol roku temu tak bylo.

| nie wbiją ci już informacji o instalacji gazowej (papiery tracą
| "ważność", cokolwiek to jest ;))

Wpisywalem okolo 6 miesiecy po terminie, nie bylo zadnych nieprzyjemnosci.


W takim razie przepisy musiały się zmienić. Dobrze, że "na lepsze". Ja
się w ten sposób wkopałem 3 lata temu i wtedy nie było zmiłuj...

Temat: Przegląd rejestracyjny - dziwne zaświadczenie


| To po prostu porzadny diagnosta
| tak powinien wygladac kazdy przeglad samochodu z instalacja gazowa
| Wiem bo jestem wlasnie na kursie na diagnoste:)

A masz gdzies w przepisach sposob na to, zeby obsluga stacji podbila to
zaswiadczenie ? Bo o ile mi wiadomo to nie maja takiego ustawowego
obowiazku.


A diagnosta ma rozporzadzeniowy obowiazek wymagac takiego papierka.

Wiecej nie glosuj na partie ktora wystawia glupich ministrow :-)
Moze by przetestowac nowego ministra - poinformowac i poczekac co z
tym zrobi?

Choc przepis w sumie nie taki calkiem glupi :-)

J.

Temat: BRAK GAZU - Tokarska 1, 3, 5

TYLKO DLACZEGO MIESZKANCY SA INFORMOWANI OTYM DOPIERO W MOMENCIE ZAKLADANIA PLOMBY NA GAZOMIERZU????????????????????????????????????????????????

W dokumentach - plomby zostały zalożone w zeszłym roku, a mieszkańcy poinformowani.
Po raz kolejny podziękowania dla ZKZL, za zamieszanie z administracją. Rybaki robią przeglady instalacji (części wspólnej), kontakty z mieszkańcami należą do Feromy. W zeszłym roku kominiarze przygotowali szczegółową rozpiskę problemów w każdym lokalu.
Dlaczego nie poinformowano mieszkańców ?

O problemach z gazem wiemy od paru lat. I wcale nie było dobrze, skoro w zeszłym roku w tylu mieszkaniach "założono" plomby.

I po raz kolejny dyr. Puszczykowski na zebraniu mówił o "samowolnych" przeróbkach. Jak twierdzą moi sąsiedzi, to ekipy przysłane przez MPGM (bo w latach 70 nie było ZKZL-u), przerabiały mieszkania. Tylko, że niestety, przepisy sie zmieniają. To co kiedyś było dopuszczalne, teraz absolutnie zakazane.

A wracając:
na dzień dzisiejszy- Tokarska 1-5 bez zmian, próby szczelności będą dla Tokarskiej 13b, 15, 21 i Wspólnej - tam problem był po stronie urzadzeń gazowni, nie naszej.
Projekt dla części oddany, dla reszty na ukończeniu (jak dobrze, że w sierpniu zaczęli nad nim prace). Czekamy na oferty firm, ktore chciałyby u nas wymieniać instalację. I oczywiście zgodę na budowę z urzędu.

Przegląd trwa, trzymamy kciuki.Temat: Przegląd rejestracyjny - dziwne zaświadczenie


To po prostu porzadny diagnosta
tak powinien wygladac kazdy przeglad samochodu z instalacja gazowa
Wiem bo jestem wlasnie na kursie na diagnoste:)


A masz gdzies w przepisach sposob na to, zeby obsluga stacji podbila to
zaswiadczenie ? Bo o ile mi wiadomo to nie maja takiego ustawowego
obowiazku.

Temat: Przegląd rejestracyjny - dziwne zaświadczenie


| W czasie 3-ch poprzednich przeglądów rejestracyjnych nigdy takiego
| papieru nie
| dostałem. Ale były one robione w innej stacji. Czy spotkaliście się z
| czymś
| takim?  Może coś się zmieniło w przepisach? A może to tylko nadgorliwość
| diagnosty?


To po prostu porzadny diagnosta
tak powinien wygladac kazdy przeglad samochodu z instalacja gazowa
Wiem bo jestem wlasnie na kursie na diagnoste:)

Temat: [MK1] Mk1 1,8d
Apropo przepisów to chciałem tak zrobić by kupić mk1 900 (najsłabszą wersję) zrobić przegląd, później zrobić swap i nikomu się o tym nie chwalić OC się zapłaci jak za 900. Nawet jeśli panowie w mundurach mnie zatrzymają na kontrolę to i tak nie patrzą pod maskę i do kolejnego przeglądu mam spokój.
Mam jeszcze pytanie co do silników poprzerabianych na gaz (z instalacją manualną), przykładowa sytuacja: gdy stoję na światłach a obok mnie zajedzie jakiś kozak w calibrze czy mogę przełączyć się na benzynę i czy autko dostanie wtedy mocniejszego kopa żeby mu pokazać gdzie raki zimują?

[ Dodano: Sro Mar 18, 2009 20:58 ]Temat: [EA2A] Dolot a LPG II GEN
na zdjęcia szczerze nie zwróciłem uwagi, a jak teraz na to patrze, to dalej nic nie widze.
Kto to legalizuje? warsztaty które potrafią założyć stare instalacje gazowe, a potem po roku na przeglądzie pytają się "kto to panu założył? to już od dawna jest zabranione"

a o większej zawartości tlenu w zimnym powietrzu to już jest kwintesencja tego co mówicie...

Hmmm może trafisz na diagnoste który jest młody i który w niedalekim czasie zapoznał się dokładnie z przepisami, wtedy nie będzie Ci tak wesoło, jak po przeglądzie będziesz miał bigproblem. A tak to jeździj do takich co sprawdzają światła/amorki/hamulce i zazwyczaj nawet tego nie robią dobrze.

[ Dodano: 22-04-2009, 01:47 ]Temat: wysokość wlewu gazu


Najwygoniejsze  jest zainstalowanie wlewu gazu obok wlewu paliwa, pod
klapką.  


roznie to z ta wygoda jest - czesto takie rozwiazanie wymaga
kazdorazowego wkrecania zaworu tankowania do zamontowanej koncowki ( ze
wzgledu na rozmiary rzadko udaje sie upchnac caly zawor, tak zeby nie
kolidowal z wlewem do zbiornika benzyny )


Nie zawsze jest wystarczająca ilość miejsca i nie zawsze fachowcom
od instalacji gazowych chce się trochę pomyśleć jak to zrealizować.


miejsce to nie jedyny problem, czesto zamontowanie wlewu "pod klapka"
pozostaje w kolizji z przepisami - zlacze instalacji laduje w czesci
pasazerskiej a szczelnej obudowy i odprowadzenia praktycznie nikt w
takim przypadku nie robi... gdyby diagnosci przykladali sie do swojej
pracy to malo ktory pojazd z takim wlewem przeszedlby przeglad...


Idąc na
łatwiznę montują wlewy bardzo nisko, bardzo nie ergonomicznie.


po czesci klienci sami sobie winni... malo kto docenia wklad pracy i
pomysl, wiekszosci zalezy tylko na tym, zeby bylo tanio...

pozdrawiam Blyskacz

Temat: LPG ochrania silnik?
masz rację Cooba, gdyby na benzynie ustawić ubogą mieszankę- śmiem twierdzić, że byłoby jeszcze gorzej.
Wiecie skąd wzięły sie moje teorie i zainteresowania na ten temat?
W czasach kiedy jeszczekilka dobrych lat temu instalacje gazowe posiadały jeszcze spore choroby wieku dziecięcego mielismy w firmie kilka Poldków, bogdajże 7, czy 8.
cztery z nich były zagazowane. Silniki 1,6 monowtrysk. Te niezagazowane po 200-250 kkm były remontowane (zawory, szlify itp.) zagazowane zrobiły 300-450 kkm, nim padły (remont sie nie opłacał, bo słuzyły znacznie dłuzej i były juz po prostu zbyt stare, by je naprawiać). Przypadek? Zbieg okoliczności? A może coś w tym jest.
faktem jest, że wszystkie auta dostawały w d... (były to karetki kolumny transportu sanitarnego) i wszystkie miały przeglądy co 10 kkm, łącznie z regulacją i analizą spalin zgodnie z obowiązującymi przepisami serwiosowania pojazdów uprzywilejowanych ustalonych w zakładzie. Wszystkie ujeżdżane przez różnych i tych samych ludzi - więc warunki eksploatacji w miare podobne...Temat: wymiana zbiornika gazu


Jakie potrzebne bylyby zmiany w dokumentach od instalacji gazowej gdybym
chcial sobie zmienic zbiornik gazu taki ksztaltu walca na taki mocowany w
kolo zapasowe?


Zadne, ale ja moze sie nie znam na nowych przepisach. W dowod przeciez
nie masz nic wpisane?
Oczywiscie nowy zbiornik ma nowy atest - i ten musisz wozic na
przeglady.

P.S. Najpier wyciagnij zapas z wneki i wrzuc do bagaznika. Potem
pojezdzij pare dni nie tankujac ponad 36l. Potem sie zastanow czy
chcesz wymieniac.

J.

Temat: Urządzenia przeciwpożarowe w obiekcie

Witam
Będę podchodził od marca do zagadnienia przeglądów urządzeń przeciwpożarowych, głównie chodzi mi o instalację oświetlenia ewakuacyjnego jak myślicie czy wg przepisów tj.
(...)
Elektryk z uprawnieniami budowlanymi do projektowania robotami budowlanymi bez ograniczeń w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych może wykonywać przeglądy urządzeń przeciwpożarowych?
Bardzo proszę o opinie.Pozdrawiam


Czy nie uważasz, że nastąpiła nadinterpretacja "urządzeń przeciwpożarowych"

Sądzę, że w tej materii (po części) można posiłkować się art. 62 Prawa Budowlanego.

Kontrolę stanu technicznego instalacji elektrycznych, piorunochronnych (i gazowych) powinny przeprowadzać osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje wymagane przy wykonywaniu dozoru nad eksploatacja urządzeń oraz sieci energetycznych (i gazowych).

Przypuszczam, że na przegląd oświetlenia ewakuacyjnego można uzyskać stosowne uprawnienia od producenta lub wykonawcy tej instalacji.Temat: doplyw powietrza

z tego co wiem to jest
juz to nielegalne, jesli ktos ma samochod na wtrysku i instalacja
robiona po 2000r , tak mi powiedzili na przegladzie.

Zgadza sie. Takie sa teraz przepisy.

No nie do końca. Ja zakładałem instalację w marcu. instalacja bez
elektroniki. Wszystkie zakłady twierdzą że jest tak jak mówicie, ale kazdy z
nich woli sprzedać instalacje za 1700,00 niż za 1200,00. Prawda jest zawarta
w dziennikach ustaw (numerów nie pamiętam). Jeśli samochód nie jest
fabrycznie nie jest wyposażony w katalizator (jak mój) to nie jest wymagana
instalacja z elektroniką. Ba, nawet jej założenie nie jest możliwe gdyż
dodatkowo trzeba by było zainstalowac sondę lambda z której komputer gazowy
pobierał będzie informacje o składzie mieszanki.
--
Pozdrawiam
**************
Wojtek
Warszawa Tarchomin
wojtek@roverki.plTemat: Problem -LPG i przeglad
Witam
Byłem na przegladzie okresowym swoim autkiem ASTRA 1.6 i co..
Mam instlacje gazowa od 2 latek (instalacja 5maja 2002) - mialem 2 przeglady
i wszystko bylo OK, a
teraz okazuje sie ze moja instalacja nie mam komputera, wiec mam nie sprawne
auto ;( i stepelka w dowodzie nie bedzie

Jak to jest z tymi przepisami?
slyszalem ze to totyczy instalacji zakładanych po pazdzierniku 2002
czy cos wiecie na ten temat

Pozdr

Temat: Rozdzielnice elektryczne w pomieszczeniu z piecem gazowym
Witam.
Jestem serwisantem kotłowni oraz montażystą zwłaszcza automatyki kotłowni.
Rozdzielnice elektryczne w pomieszczeniu z piecem gazowym są montowane w większości kotłowni zasilanych gazem czy olejem. Automatyka jest bardziej rozbudowana zwłaszcza w kotłowniach parowych. w mniejszych kotłowniach wg przepisów trzeba zastosować odpowiednie IP zarówno rozdzielnic, łączników oraz oświetlenia, przewody odpowiednio zamocowane w osłonie lub korytku oraz odległości od rurociągów (zwłaszcza gazu). Oczywiście pamiętajmy o odpowiednim uziemieniu instalacji hydraulicznej, elektrycznej i obudowy kotła.
W celu ochrony przed wybuchem w kotłowniach gazowych stosuje się systemy detekcji gazu. Podczas ewentualnej awarii zostaje odcięty dopływ gazu do kotłowni w szafie gazu. Stosuje się również automatyczne odcięcie energii elektrycznej w pomieszczeniu kotłowni. Umieszcza się przed wejściem do kotłowi dodatkowy styk przy wyłączniku głównym kotłowni. W momencie zadziałania detektora gazu zostaje odcięty gaz oraz napięcie z pomieszczenia kotłowni. w mniejszych kotłowniach zwłaszcza w domkach stosuje się przeważnie tylko system detekcji gazu.
Ważne jest okresowe sprawdzenie detektora gazu, kalibracja czujnika detekcji gazu ( wg. DTR urządzenia), konserwacja zaworu gazu. Oczywiście przeglądy oraz pomiary instalacji elektrycznej. Najlepiej podjąć współpracę z firmą serwisową na okresowe przeglądy - z odpowiednimi uprawnieniami i oczywiście autoryzacją producenta.

Pozdrawiam.Temat: Pomocy, problem z wpisem lpg do DR
Po sprowadzeniu powinieneś zrobić legalizację zbiornika. Potem pierwszy przegląd i tam diagnosta powinien stwierdzić, że auto ma gaz i jest zgodny z naszymi przepisami (jeśli jest). Robią badanie pierwsze zza granicy i pierwsze gaz. Płacisz 169 + 114 za gaz i WK przy rejestracji wbija gaz w DR. Błąd popełnił diagnosta robiący pierwsze, no chyba że na pierwsze nie miałes legalizacji zbiornika gazu lub instalacja nie spełniala naszych norm. Wtedy powinieneś dostać negatywa (cena jak wyżej) i adnotacja w powinna brzmieć "pojazd NIE spełnia warunków dodatkowych..." oj nie pamietam teraz dokładnie jak program wypisuje. No i oczywiście powinny być wypisane usterki, dlaczego nie spełnia.

Idź do WK do naczelnika i spróbujcie ustalic co z tym teraz zrobić.Temat: Odbiór budynku z 1965 roku
Witam
Ten dom energetyka odebrała bo ma licznik i jest ok. Tylko do urzędu miasta papiery nie dotarły, zagubiono czy co?
Ryszard chce sprawdzić pomiarami w/g aktualnie wymaganych wartości (poprzeczka w górę), ale musi wpisać, że to TN-C.
To że ma wątpliwości to dobrze i każde Wasze zdanie ma swoją wartość. Nikt nie twierdzi że budowano od 65 roku.
Jak widać są sprawy czasem skomplikowane. Warto na tym przykładzie rozwiązać taki problem, który może każdego dotknąć.
Ryszard chce zrobić pomiary eksploatacyjne-nie odbiorcze, może tam swoje uwagi nanieść.
Wiadomo co warta taka instalacja. W kraju jest ich jeszcze sporo i na wymianę wszystkich przyjdzie nam jeszcze troche poczekać.
Znam przypadki z gazem, czy prądem - okres ważności papierów przeleciał i po wielu latach trzeba było nowy komplet pomiarów do Starostwa zrobić.

Instalacja jest wykonana wg projektu, norm i przepisów z czasów budowy. Na tamte czasy spełniała zapewne. Robimy badania i przeglądy w starych budynkach i gdzie spełniają kryteria z czasów budowy i musimy to przyjąć.

Znam Ryszarda i jest to odpowiedzialny facet. Wiele razy robiliśmy razem przeglądy i badania sporych starych obiektów (wiele fotek zamieściliśmy na forum i elektro info).
Przy dokładnym przeglądzie dużego starego obiektu Ryszard napisał 21 stron uwag na NIE. Dołączył na płycie ok. 200 fotek zaistniałych błędów i braków. Przez rok poprawiali i nie protestowali. Rozłożone musiało to być w czasie bo obiekt pracował.

STANCATemat: [B4] Nowe oświetlenie typu Bi-xenon pod H4
to ze partyzantow jest wielu wiem doskonale, ale w wiekszosci przypadkow nie maja wbitego gazu w dowod. nic mi nie wiadomo o przepisach o ktorych mowisz, zreszta wlasnie od diagnosty wiem ze nie musisz miec przy sobie papierow od gazu zeby ci podbili przeglad. jedynym elementem, ktory ma date waznosci jest butla, i wlasnie ona ma date. tamtemu diagnoscie chodzilo o to ze nie wie ile ma instalacja waznosci, a wlasnie ta data jest wybita na butli. poprawnosc dokumentow sprawdzana jest przy wbijaniu gazu w dowod.
Idac twoim tropem wyobrazmy sobie dwie sytuacje:
1. Kupujesz od kogos samochod i jego poprzedni wlasciciel zagubil dokumenty od gazu, ale jest on wbity w dowod (niby mozna zalatwic jakis duplikat dokumentow, ale nie jest to proste, szczegolnie jesli gazownicy sa w drugim koncu polski albo firma juz nie istnieje)
2. Jedziesz na wakacje albo do pracy i orientujesz sie ze nie masz przegladu i nie masz tez papierow od gazu...
wtedy mamy lipe, tzn mielibysmy gdyby rzeczywiscie byl przepis mowiacy o koniecznosci ich posiadania przy kazdym przegladzie.
mi osobiscie nigdy nik sie o nie nie zapytal, i wiem tez ze nie ma takiego obowiazku, a jak sie jakis uparty trafi to mozna sie z nim albo klocic albo jechac do innego.
co do odnotywania za pierwszym razem auta w rejestrze tez nic mi o tym nie wiadomo, a mialem juz kilka aut z gazem...Temat: Gaz z zagranicy
Słuchaj Dzidek. Nie muszę mieć daty przystosowania pojazdu ( jak się domyślam chodzi Ci o montaż elektroniki do gazu ). Robię pierwszy przegląd więc przyjmuję przepisy aktualne na dziś, gaz musi mieć "full wypas", czyli :emulator lambda, atuator, i jednostkę sterującą. A KDT odczytuję z butli. Wczoraj miałem auto z gazem z holandii, ale już zarejestrowane-tylko okresowy, a zbiornik zamontowany oryginalnie z instalacją był nasz STAKO. Szczęka mi opadła.
06-08-2004 14:45
Maciek Michalewicz AKUNUMA BarlinekTemat: LPG do H23A3?
Marco <marco@poczta.neostrada.xx> napisal(a):


Dzięki za informacje. Mogę prosić o jakiś bliższy namiar na ten
warsztat? Jak długo trwa instalacja?

Mimar s.c.
Tel. 0-25-691-76-56

Instalacja trwa ok. 6 godzin.

Dwie rzeczy, ktore u mnie zle zrobili to:
- podlaczenia kabli elektrycznych do klem - "na okretke" i potem przy
przegladzie poprawiali
- wg diagnosty na stacji rejestracyjnej dali za rzadko metalowae mocowania
przewodow gazowych - wg przepisow powinny buc co 70 cm, a oni dali co 1 m,
ale jeszcze nie mialem czasu pojechac do nich tego poprawic.
Wg opoinii znajomych, ktorzy widzieli te instalacje i sie troszke znaja,
goscie robia dobrze. Ale jak prawie kazdemu mechnikowi warto popatrzec
troche na rece.
--
--
Pozdrawiam
Maciej R827 Si '93 LPG
FSO 125p 1.5 ME '89 LPG
był R623 Si Lux '95 LPG
Wa-wa WolaTemat: Jaka rura wylotowa z piecyka do komina?


| Witam.
| Kilka lat temu, zmieniałem w mieszkaniu instalację grzewczą.
| Fachowcy zamontowali nowe grzejniki, rury, piec 2-funkcyjny....
| Co roku nie było problemów z przeglądami mieszkania (kominiarze) a
| teraz zmienił się zarządca budynku (ach te Wspólnoty Mieszkaniowe) i
| przysłął swoich ludzi na przegląd instlacji gazowych. Wszystko OK, ale
| jak to powiedzieli - ta rura chyba nie jest z kwasówki a Zarządca żąda
| by w mieszkaniach rury wylotowe z pieca do komina (taka marszczona)
| były z kwasówki.... Zapisali mi to na dokumencie i dali termin wymiany.
| Nigdy nie było z tym problemu, czy Zarządca ma prawo żądać wymiany
| takiej rury?? Nie wiem z czego jest ona wykonana, ale wygląda solidnie
| - kosztowała sporo kasy i nie jest plastikowa lub kartonowa.
| --
| Pozdrawiam, Krzysiek
| Ps.Adres bez podkreślnika

jesli jest karbowana masz dwa rodzaje:
- aluminiowa -slaba - raczej do wentylacji
- z kwasowki - dobra - nie powinii sie czepiac, jesl masz tak olej ich


A czy są jakieś przepisy, które regulują typ lub rodzaj użytego
materiału? Cy jak napiszą, że rura musi być z 24-ro karatowego złota to
taką muszę założyć? Podczas montażu instalacji i pieca została ona
zamontowana i byłodbiór techniczny. Wtedy było OK. Tak pytam, z
ciekawości  o te przepisy...

Temat: Pomocy, problem z wpisem lpg do DR
Samochod kupilem zarejestrowany w Kamieniu Pomorskim (chce przerejestrowac na Szczecin).
WK w Kamieniu odmówił mi w/w pismem zgody na ponowny pierwszy przeglad, mimo ze mam homologacje TDK. Nie podal zadnych przepisow.
Naczelnik WK w Szczecinie stwierdził w rozmowie telefonicznej, ze bez faktury na instalacje nie wbija mi gazu i zyczliwie "doradził" mi deinstalacje lpg.

Twoje rozwiazanie Piotrze jest dobre dla instalacji włoskich - ich jest nadmiar. A holenderskich g3 5-generacji praktycznie nikt nie robi, a poza tym dlaczego mialbym placic gosciowi za lewa fakture - podatek, vat i lapowka, skoro gaz jest "legalny" i mam homologacje:(

Moze ktos z was wie w ktorych ustawach o tym szukac? I jak uzyskac te zgode WK na ponowny przeglad:/Temat: Kto ma sekwencję?
Blos, czyli gaźnik gazowy to dobre, proste rozwiązanie, jednak przepisy UE wyraźnie obecnie nakazują elektroniczne sterowanie dawkowania gazu, z czego wynika, że Blos jest niedozwolony Oczywiście wszystko rozbija się o przegląd techniczny ( znajomość tematu przez diagnostę i jego życzliwość).
Cena blos'a nadal jest dość wysoka, więc przeróbka posiadanej instalacji nie za bardzo się opłaca. Oczywiście, można zrobić to samemu, ale samo ustawienie tego urządzenia we własnym zakresie jest na "chybił-trafił".
Nie ma się co oszukiwać, że blos pozwala na oszczędną jazdę
Dzięki jego zastosowaniu, nie tracimy na mocy auta jeżdżąc na LPG - chyba nawet dynamika lepsza niż na sekwencji, ale z pewnością nie spali mniej gazu.
Cena oczywiście zdecydowanie mniejsza niż instalacja sekwencyjnego wtrysku gazu, a i w tym przypadku - tam nie ma się co popsuć (może jedynie jedna sprężynka)
Temat: Pomiary elektryczne, a ustawa Prawo Budowlane
Panie Megabajt!
Proszę nie kpić tylko uważnie czytac przepisy:
cytat z ustawy
. Izby inżynierów budownictwa zrzeszają osoby, które:

1) posiadają uprawnienia budowlane w specjalnościach, o których mowa w art. 14 ust. 1 pkt 2-5 ustawy - Prawo budowlane,

2) posiadają uprawnienia budowlane w specjalności, o której mowa w art. 14 ust. 1 pkt 1 ustawy - Prawo budowlane, w zakresie określonym w art. 14 ust. 3 pkt 2-4 ustawy - Prawo budowlane,

3) posiadają uprawnienia budowlane w zakresie odpowiadającym zakresowi specjalności, o których mowa w pkt 1 i 2, uzyskane przed dniem wejścia w życie ustawy - Prawo budowlane.

z Państwa dyskusji wynika, że okresowy przegląd obiektu budowlanego w zakresie budwlano -konstrukcyjnym może wykonać tylko osoba posiadająca uprawnienia budowlane, natomiast w zakresie instalacji elektrycznej lub gazowej wystarczy osoba z odpowiednimi uprawnieniami eksploatacyjnymi bez upr. bud. co stoi w sprzeczności z zapisami w Prawie Budowlanym w którym jest wyraźnie napisane kto tych przeglądów może dokonywać. Przegląd obiektu budowlanego w zakresie inst. elektr. to nie tylko sam pomiar jak niejednokrotnie pisał Kolega Megabajt z którym się zgadzam.
Co do obowiąkowej przynalżności do Izby to też się z tym nie zgadzam, uważam ten twór za zupełnie niepotrzebny i drenujacy kieszenie właśnie w szcególności inzynierów i techników.Temat: Problem -LPG i przeglad


| No i teraz masz dwa wyjscia
| 1) udowadnianie ze masz racje - bo masz, nawet w ktoryms z pism o lpg
| p.Domanski ( oile dobrze pamietam ) pisal o tym sporo. Ale wiadomo...z
| glupkiem z pieczatka to trzeba miec czas i nerwy by walczyc...
| 2) kupic ten zakichany kontroler - koszt ok 190zł przy czym nie
spodziewaj
| sie jakis zbawiennych efektow jego pracy... jedyne co robi poprawnie to
ma
| wbudowane wiekszosc trybow emulacji sond lambda, i za to go wszyscy
lubia
| ;-)

| pozdrawiam Blyskacz

| jest jeszcze trzecie
kup taki zepsuty za 5 zeta podłącz jak chcesz i do czego chcesz...:)))
instalkę przed przeglądem wyreguluj i wio.
diagnosta nic ci nie może grzebać w instalacji
sprawdzić może jedynie analizatorem.
chcą to dostaną.....
M


wszystkie auta wyprod.po 30.05.1995-tak więc jeżeli twoja astra jest
wyprod.po tym czasie to niestety wg.przepisów inst.gaz.powinna byc
wyposazona w kpl.elektronikę(a to ze niektóre warsztaty montowały tak jak  w
tymm przypadku to juz inna historia)jeszcze raz Pozd.DamTemat: Montaż butli toroidalnej zgodnie z przepisami w Caro +
Instalację z butlą toroidalną (na miejscu koła zapasowego) mam zainstalowaną od końca listopada zeszłego roku, z drobnymi problemami które są lekko uciążliwe (gaśnięcie przy zmianie paliw, gaśnięcie na jałowych obrotach tuż po rozsprzęgleniu np przy parkowaniu). Pojechałem na przegląd rejestracyjny, część standardową przeglądu samochód przeszedł bez problemu, natomiast przy oględzinach butli gazowej diagnosta stwierdził, brak otworu wentylacyjnego na zewnątrz kabiny.
Moim pytaniem jest, czy możliwy jest prawidłowy montaż butli tego typu w polonezie - diagnosta stwierdził, że raczej nie ponieważ wymagałby opuszczenia zbiornika paliwa (prowizorka), oraz obniżenia haka holowniczego (wersja z rurami pod zbiornikiem paliwa) - co też jest małowykonalne.

Na drugiej stacji diagnostycznej diagnosta powiedział to samo.

Czy jedynym sposobem zgodnym z prawem jest montaż butli cylindrycznej?Temat: [EA2A] Dolot a LPG II GEN
mar111cin, nie wiem o co ci chodzi z instalacjami mieszalnikowymi. Przepis mowi tyle, że dawka paliwa ma byc sterowana komputerem na podstawie sygnału zwrotnego. No i tutaj mamy silniczek krokowy, ktory reguluje tą dawkę. Nielegalne jest montowanie instalacji I generacji czyli ustalanie składu na śrube.
Pozatym ciekawy jestem jak by mogla wygladac instalacja mieszalnikowa z mixerem za przepustnicą!!?? Pracujący silnik przy zamknietej przepustnicy wytwarza znaczne podciśnienie, gaz byłby wysysany do silnika - ble.
W naszym kraju 2 generacja jest legalna, tyle w tym temacie.

Co do dolotu, to proponuję 2 patenty:
1. Załóż Blosa, naprawdę polecam, od roku jeżdzę, jak przszukacie moje wypowiedzi na ten temat moze sie też zarazicie. Aha przegląd przechodzi, bo krokowca zostawiłem.
2. Zatykasz dolot ten szeroki co jest przykrecony do przedniej belki (np taśmą klejącą) wycinasz na górze tegoż dolotu otwór o powierzchni podobnej do oryginalnej. Uwaga na górze, od strony maski (wiem ze do kitu bo będzie widoczne) ale od dołu niestety masz chłodnicę, i tam jest baardzo gorące powietrze, co nie pomaga, dodatkowo jak włączą sie wentylatory będzie ci tam dmuchało.Temat: Laik prosi o pomoc w kwestii domowego oswietlenia.
I u mnie w jednej ze spółdzielni było było tak samo ale do czasu jak część mieszkańców uwłaszczyła swoje mieszkania i sprawdzających którzy przyszli na przegląd zaczęło interesować wszystko instalacja elektryczna (projekty przeróbek),gazowa (trasy przewodów ,jeśli wymienione to przy połączeniach gwintowanych rur w mieszkaniu odłączano gaz),wentylacja (przekroje otworów w drzwiach łazienek .elektrycznych wentylatorów wyciągowych -nie wolno stosować w budynkach wielorodzinnych itp.), przebudowa ścian itd.
Powiemy ,że złośliwość lecz wszystko zgodne z przepisami inie wiemy co będzie za jakiś czas z oceną pracy którą wykonał ktoś na czarno (na pewno bardziej uboższa kieszeń właściciela)Temat: okna na klatkach schodowych
Hydranty,klapy...jakie ppoż...przecież architekt nie przewidział takiej opcji jak pożar...gazu nie ma...hahahaha...jest ogrzewanie wodne-zapomnieli powiesić instrukcję-w razie pożaru rób dziurę w podłodze...?
Właściwie to jestem ciekawa-bo ja się z hydrantami w blokach mieszkalnych nie spotkałam,przeglądy ppoż blok przechodził bez problemu,był gaz...a nawet nie było mowy o np.powieszeniu gaśnicy na klatce,a hydrantu na osiedlu powiem szczerze nigdy nie widziałam.
Przy przeglądach strażak się tylko "czepiał" wycieraczek-kazał je likwidować jako łatwo palne i wydzielające toksyczny dym...niby są wycieraczki z atestem,które wolno mieć...
Co na klatce się może zapalić....ściny?podłoga w kaflach?...w mieszkaniu owszem
Przydałoby się zapytać strażaka jak to wszystko powinno wyglądać...skoro np.przepisy teraz już nie wymagają instalacji odgromowej na budynkach....a ja jednak bym wolała żeby była-burze są częściej niż pożary...Temat: doplyw powietrza
greg00 <greg00@o2.pl> napisał(a):


hm, no ja jak kupilem swojego Rover'ka to juz mial gaz, i byl to
zwykly, chyba najtanszy jaki byl , bo nawet nie ma elektroniki, a
co do regulacji to do tego zluzy srobka .

Echh... To na kiepskich fachowcow Twoj Roverek trafil. ((


z tego co wiem to jest
juz to nielegalne, jesli ktos ma samochod na wtrysku i instalacja
robiona po 2000r , tak mi powiedzili na przegladzie.

Zgadza sie. Takie sa teraz przepisy.

--
--
Pozdrawiam
Maciej R827 Si '93 LPG
FSO 125p 1.5 ME '89 LPG
był R623 Si Lux '95 LPG
Wa-wa Wola
mailto:maciej@roverki.pl
GG:58652Temat: GAZ - gdzie, jaki założyć, z komputerem czy bez??
w moim przypadku - Corsa 1.4 8V - wtrysk jednopunktowy.
po pierwsze - poradźcie gdzie założyć żeby za bardzo nie
uderzyło mnie po kieszeni.
po drugie - słyszałem o wariantach montażu z komputerem gazowym lub bez.
jakie są różnice w eksploatacji, jaki ma to wpływ na silnik itd.
słyszałem też o jakimś przepisie, który nakazuje montaż instalacji z kompem
do samochodów rejestrowanych po '95 roku. (podobno tak zaostzryli normy, że
teraz, samochód, który podchodzi pod ten przepis nie przejdzie przeglądu ze
względu na emisję spalin, bez tego komputera)

dzięki
Tomek

Temat: kto ma zaplacic za naprawe?
Mieszkam w budynku zarzadzanym przez wspolnote mieszkaniowa.Wynikl problem u jednego z sasiadow.Porobil sobie jakies przerobki i w trakcie przegladu instalaci gazowej i wentylacyjnej kontrolujacy zalecil usuniecie usterek(nieszczelny przewod kominowy w wyniku przerobek).Sasid jest lokatorem miasta i niechce sam tego naprawic.Kto powinien poniesc koszty naprawy?Czy regolują to przepisy?Pozostali wlasciciele uwazaja ze nie powinni ponosic kosztow tej naprawy np. inny lokator innym razem przerobi sobie instalacje elektryczna cos uszkodzi i znowu kosztami ma byc obciazona wspolnota?Dzikuje za wyjasnienia.
Temat: blos gażnik do gazu
A ja tak się zastanawiam czy blos przejdzie przegląd? Zgodnie z przepisami instalka musi być chyba sterowana kompem?
I pomyślałem nad takim rozwiązaniem, żeby gaz z reduktora puścić przez silniczek krokowy do blosa. A kompa ustawić tak, żeby zawsze trzymał krokowca otwartego na maxa. Wtedy wyglądałoby to na normalną instalację II gen z lepszym mikserem Da rade takie rozwiązanie?Temat: ="nd();"
Szanowny kolego Bodzio. Szkoda, że nie odniosłeś się do mojej odpowiedzi na Twój poprzedni post.
Podobno żyjemy w państwie prawa. Jeśli tak jest, to aby taki przegląd miałby być umocowany w prawie, muszą istnieć przepisy określające wymagania w stosunku do jachtów. Tzn muszą być podane standardy, którym powinien ( musi) odpowiadać jacht.
Nie znam żadnego przepisu, który mówi, że nie wolno żeglować jachtem z uszkodzeniami laminatu wokół podwięzi. I co traktujemy jako uszkodzenie ? czy pająk na żelkocie, to już uszkodzenie czy jeszcze nie ? A jak to inspektor stwierdzi ? Prześwietli laminat ?:)
Ani takiego, który mówi, że miecz ma się opuszczać lekko lub ciężko. Ani takiego, który zabrania pływania z przetartym fałem, krzywym masztem, fruwającym pantografem, luzami na sterze itp, itd. Piszesz o jakości beczek. A jak chcesz je sprawdzić ? Prześwietlić rentgenem, czy poddać próbie na zrywarce ?
Przepisy takie musiały by mieć moc ustawy, aby mogły mieć zastosowanie wobec ogółu obywateli. Skończyły się czasy przepisów powielaczowych made in PZŻ.
Piszesz o instalacji gazowej. Przegląd instalacji gazowej może zrobić tylko osoba z uprawnieniami. Ilu znasz inspektorów PZŻ posiadających uprawnienia na instalacje gazowe ?
Widziałeś kiedykolwiek w ich rękach przyrządy do pomiaru ciśnień gazu czy do pomiarów szczelności instalacji ? A poza tym butla z gazem plus palnik nie jest instalacją gazową. A przegląd instalacji np ogrzewania musi być i tak wykonany przez autoryzowany serwis.
I teraz najważniejsze. Domagasz się przeglądów obowiązkowych dla wszystkich jachtów.
Zechciej mi powiedzieć w imię czego ? Czy wiesz, że przez ostatnich kilka lat nie były obowiązkowe rejestracje jachtów, a co za tym idzie i przeglądy ? Czy znasz statystyki wypadków spowodowane złym stanem technicznym jachtów ?
Podpowiem Ci, na WJM dwa lata temu rzeczoznawca ubezpieczeniowy dokonał 5 ( słownie, cyfrowo, liczbowo pięciu) inspekcji. Dotyczyły autocasco jachtów - podarcie żagli 2, złamanie masztu 2, uszkodzenie jachtu o keję 1. Trzy lata temu było ich jeszcze mniej. W zeszłym roku pięć. Ten sezon będzie pewnie najawaryjniejszy z wiadomego powodu .
Pięć zdarzeń na kilka tysięcy jachtów. Jaki to jest promil ?
Czy dla tych kilku łódek, którym sie coś w sezonie urwało chciałbyś zmusić kilka tysięcy właścicieli jachtów do dokonywania corocznych przeglądów? Te kilka jachtów o których mówię powyżej stosowne przeglądy posiadało... i co one dały ? Przegląd był, a się porwało, urwało, złamało i uszkodziło....
Wg mnie poza interesem finansowym inspektorów PZŻ nie ma żadnego merytorycznego argumentu za utrzymaniem fikcji przeglądów obowiązkowych. A jeśli ktoś ufa w magiczną moc i orli wzrok inspektorów - może sobie przecież taki przegląd zamawiać co tydzień. Wolna wola. Tylko niech nie zmusza do tego innych.Temat: co sądzicie o tym aucie ?

dyzio jak zatankujesz sobie lipny gaz do instalacji gazowej sekwencji to tylko laweta i nic wiecej cię nie uratuje bo nawet na benzynie nie pojedziesz , w starych instalacjach jakoś się przepaliło , mocy silnik nie miał ale jakoś jechał - silnikowi na zdrowie nie poszło napewno

zapas sobie włożysz na głowe , butla z gazem zmieni ci wyważenie auta , silnik na gazie pracuje w wyższej temp dzieki czemu szybciej się zużywa i trzeba też pamietać że zwłaszcza jak się przykatuje to trzeba dać silnikowi czas wrócić do normalnej temperatury ( podobnie jak z turbo ) , kable świece częsciej wymieniasz bo musisz inaczej auto nie jeździ , filterki , parownik mniej wiecej co 2 lata wymieniasz , dodatkowe przeglądy itd
coś pominełem ?

nie mówie że to złe rozwiązanie ale po co sobie komplikować życie , dlatego disel jest lepszy , auta z gazem - ja nie jestem przeciw - dzięki temu mam czyściejsze powietrze, nie trzeba o tym zapominać i trzeba podziękować ,

nie zapominaj o tym że nowe disle spełniają wszyskie restrykcyjne przepisy UE dotyczące emisji spalania , a jako tako disla moge przeżyć zapach natomiast samochód który puszcza niebieską chmurke - nie da się wogóle za takim autkiem jechać - wiec mówmy może o sprawnych samochodach a nie szrotach


Wszystkie te utrudnienia serwisowe kosztują grosze.
Śmigam na gazie różnymi autami od paru ładnych lat.
NIGDY nie miałem lawety.
Nigdy z powodu instalacji gazowej nie stałem na poboczu.
Filterki gazu zmieniasz za 30 zł.
Reduktora jeszcze nigdy nie miałem potrzeby wymieniać.
Regulacje w sekwencji < dobrej klasy > są zbędne.
A szybsze zużycie silnika to chyba jakiś mit.
To nie fiat.
Chyba , ze ktoś zakłada instalację I generacji do wtryskowego wysilonego silnika. Ale takim to gazownik już powinien powiedzieć czym to się zakończy.
A złej jakości paliwo załatwi każdy silnik. Zwłaszcza nowoczesnego diesla.
Gaz mieszają z wodą.
Olej mieszają nawet z kwasem siarkowym.

O autach w fatalnej kondycji tu nie piszmy bo chyba nikt nie popiera tych złomów na drogach.

A diesel to jest taki bez-obsługowy?
A filtry paliwa < co roku >, świece żarowe , częstsze zmiany oleju , akumulator ...?

Jak już wcześniej napisałem diesel ma sens jak jest nowy lub bardzo młody. I tu mamy takie same zdanie.Temat: co sądzicie o tym aucie ?

dyzio jak zatankujesz sobie lipny gaz do instalacji gazowej sekwencji to tylko laweta i nic wiecej cię nie uratuje bo nawet na benzynie nie pojedziesz , w starych instalacjach jakoś się przepaliło , mocy silnik nie miał ale jakoś jechał - silnikowi na zdrowie nie poszło napewno

zapas sobie włożysz na głowe , butla z gazem zmieni ci wyważenie auta , silnik na gazie pracuje w wyższej temp dzieki czemu szybciej się zużywa i trzeba też pamietać że zwłaszcza jak się przykatuje to trzeba dać silnikowi czas wrócić do normalnej temperatury ( podobnie jak z turbo ) , kable świece częsciej wymieniasz bo musisz inaczej auto nie jeździ , filterki , parownik mniej wiecej co 2 lata wymieniasz , dodatkowe przeglądy itd
coś pominełem ?

nie mówie że to złe rozwiązanie ale po co sobie komplikować życie , dlatego disel jest lepszy , auta z gazem - ja nie jestem przeciw - dzięki temu mam czyściejsze powietrze, nie trzeba o tym zapominać i trzeba podziękować ,

nie zapominaj o tym że nowe disle spełniają wszyskie restrykcyjne przepisy UE dotyczące emisji spalania , a jako tako disla moge przeżyć zapach natomiast samochód który puszcza niebieską chmurke - nie da się wogóle za takim autkiem jechać - wiec mówmy może o sprawnych samochodach a nie szrotach


Wszystkie te utrudnienia serwisowe kosztują grosze.
Śmigam na gazie różnymi autami od paru ładnych lat.
NIGDY nie miałem lawety.
Nigdy z powodu instalacji gazowej nie stałem na poboczu.
Filterki gazu zmieniasz za 30 zł.
Reduktora jeszcze nigdy nie miałem potrzeby wymieniać.
Regulacje w sekwencji < dobrej klasy > są zbędne.
A szybsze zużycie silnika to chyba jakiś mit.
To nie fiat.
Chyba , ze ktoś zakłada instalację I generacji do wtryskowego wysilonego silnika. Ale takim to gazownik już powinien powiedzieć czym to się zakończy.
A złej jakości paliwo załatwi każdy silnik. Zwłaszcza nowoczesnego diesla.
Gaz mieszają z wodą.
Olej mieszają nawet z kwasem siarkowym.

O autach w fatalnej kondycji tu nie piszmy bo chyba nikt nie popiera tych złomów na drogach.

A diesel to jest taki bez-obsługowy?
A filtry paliwa < co roku >, świece żarowe , częstsze zmiany oleju , akumulator ...?

Jak już wcześniej napisałem diesel ma sens jak jest nowy lub bardzo młody. I tu mamy takie same zdanie.
Temat: LPG jeszcze raz od strony prawnej
odnosnie tego dziennika ustaw to numer 44


Witam
Odnosnie przepisow warunkujacych montaz instalacji gazowych :
Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 roku - Prawo o ruchu drogowym (szczegolnie
art
58 punkt 1, 3, 6) - uaktualnien jak dotychczas nie znalazlem, ale mozesz
sprobowac poszukac.
oraz "Warunki dodatkowe dla pojazdu przystosowanego do zasilania gazem" -
Dziennik Ustaw (nie pamietam ktory rok ale chyba 97, - wraz z
załącznikkami.
Jesli chodzi o to czy montaz instalacji gazowych w silnikach chlodzonych
powietrzem jest w pelni legalny to sprawa jest zawila ale mozna ja obejsc.
Z
jednej strony bylby w pelni legalny gdyby reduktor byl ogrzewany woda. W
przypadku garbusow czynnikiem grzewczym sa spaliny - i tu jest caly
mankament. Jednak co innego jest teoria a co innego praktyka. Stacje
diagnostyczne wymgaja jedynie wyciagow ze swiadectw homologacji, nie
wnikajac czym jest ogrzeway reduktor. W przypadku Garbusa najlepiej
jechac
na przeglad, bez
wstepnego pytania sie czy to wolno i czy mozna.
A co do odleglosci elementow instalacji gazowej to faktycznie - zaden
element instalacji gazowej nie moze byc blizej umieszczony niz 10 cm od
ukladu wydechowego.
Pozdrawiam
michal

| ma ktos moze dokladny przepis dotyczacy LPG ogolnie? bo jestem ciekaw
jak
to
| jest sformuowane
| w kwesti wiatrolapow. na jednych stacjach mowia ze jest calkowity zakaz
w
| chlodzonych powietrzem a na
| innych ze ma byc zachowana odleglosc od ukladu wydechowego...wolalbym
raz
to
| porzadnie przeczytac sam w ustawie...
| pzdr
| Anxa
| westy '75 LPG

| --

| **************************************************
| Karol Kordus

| mobile:+48(0)501 534 505      www.anaxagore.prv.pl
| **************************************************


Temat: LPG jeszcze raz od strony prawnej
Witam
Odnosnie przepisow warunkujacych montaz instalacji gazowych :
Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 roku - Prawo o ruchu drogowym (szczegolnie art
58 punkt 1, 3, 6) - uaktualnien jak dotychczas nie znalazlem, ale mozesz
sprobowac poszukac.
oraz "Warunki dodatkowe dla pojazdu przystosowanego do zasilania gazem" -
Dziennik Ustaw (nie pamietam ktory rok ale chyba 97, - wraz z załącznikkami.
Jesli chodzi o to czy montaz instalacji gazowych w silnikach chlodzonych
powietrzem jest w pelni legalny to sprawa jest zawila ale mozna ja obejsc. Z
jednej strony bylby w pelni legalny gdyby reduktor byl ogrzewany woda. W
przypadku garbusow czynnikiem grzewczym sa spaliny - i tu jest caly
mankament. Jednak co innego jest teoria a co innego praktyka. Stacje
diagnostyczne wymgaja jedynie wyciagow ze swiadectw homologacji, nie
wnikajac czym jest ogrzeway reduktor. W przypadku Garbusa najlepiej  jechac
na przeglad, bez
wstepnego pytania sie czy to wolno i czy mozna.
A co do odleglosci elementow instalacji gazowej to faktycznie - zaden
element instalacji gazowej nie moze byc blizej umieszczony niz 10 cm od
ukladu wydechowego.
Pozdrawiam
michal


ma ktos moze dokladny przepis dotyczacy LPG ogolnie? bo jestem ciekaw jak
to
jest sformuowane
w kwesti wiatrolapow. na jednych stacjach mowia ze jest calkowity zakaz w
chlodzonych powietrzem a na
innych ze ma byc zachowana odleglosc od ukladu wydechowego...wolalbym raz
to
porzadnie przeczytac sam w ustawie...
pzdr
Anxa
westy '75 LPG

--

**************************************************
Karol Kordus

mobile:+48(0)501 534 505      www.anaxagore.prv.pl
**************************************************


Temat: wybuchowy problem - wymiana rur gazowych przez firme a usuniecie zwiazanych z tym uszkodzen - czyj koszt????


| Rury gazowe nie powinny stykać sie ze ścianami (nielicząc uchwytów
| mocujących jezeli sa miedziane) a przejścia przez nie powinny być
wykonane
| poprzez zastosowanie tulejek. Jeżeli poprzez swój remont rury
zabudowałeś
| czy coś w tym stylu to jest to niezgodne z przpisami prawa budowlanego i
| warunkom jakim powinny odpowiadać instalacje gazowe i moze ci sie nie
udac
| odzyskać pieniędzy. Jezeli jest tak jak być powinno to ja nie widze
problemu
| przy wymianie instalacji.
| Natomiast zarzadca budynku wielorodzinnego jest odpowiedzialny za stan
| instalacji gazowej i jest zobowiazany przeprowadzać przeglądy tej
instalacji
| przynajmniej raz do roku.

Pierwsze slysze. Ja pamietam, ze sa jakies przepisy o rury stalowe to nie
moga byc w mokrym tynku czy cos takiego ale juz dawno odeszly przepisy, ze
rura gazowa musi isc po scianie na zewnatrz czy cos takiego. Juz
najprostszy
przyklad to chowanie rur gazowych w blokach w zamknietych pionach - czyli
zabudowac jak widac mozna. Trzeba by grupe przejrzec i tam znalesc
odpowiedni przepis.

Co do remontu to spoldzielnia musi doprowadzic twoje mieszkanie do stanu
takiego jak przed wymiana/naprawa. Skonczyly sie juz czasy kiedy wchodzil
"fachman" w brudnych butac o godzinie 11.30 i rozwalal ci pol sciany a
potem
konczyl robote i mowil "czesc". Proponuje opisac do administracji twoje
wymagania i poinformowac o natychmiastowej potrzebie wymiany tej rury.
Nastepnie nie wpuszczac fachowca jesli nie bedzie mial sprzetu potrzebnego
do "posprzatania" po sobie. No bo niestety potem na ta naprawe mozesz
czekac
do konca swiata.

vpw


witam
wlasnie tez tak mysle, ze skonczyly sie juz takie czasy, ze wejdzie, cos
naprawi, cos inne zniszczy i pojdzie. czy jestes w stanie podac mi jakas
wykladnie prawna, na ktora nalezy sie powolac?

wlasnie spoldzielnia nie chce pokryc ewentualnych kosztow doprowadzenia
przedpokoju do stanu sprzed wymiany rur
pozdrawiam
leo

Temat: wybuchowy problem - wymiana rur gazowych przez firme a usuniecie zwiazanych z tym uszkodzen - czyj koszt????
Cześć

Rury gazowe nie powinny stykać sie ze ścianami (nielicząc uchwytów
mocujących jezeli sa miedziane) a przejścia przez nie powinny być wykonane
poprzez zastosowanie tulejek. Jeżeli poprzez swój remont rury zabudowałeś
czy coś w tym stylu to jest to niezgodne z przpisami prawa budowlanego i
warunkom jakim powinny odpowiadać instalacje gazowe i moze ci sie nie udac
odzyskać pieniędzy. Jezeli jest tak jak być powinno to ja nie widze problemu
przy wymianie instalacji.
Natomiast zarzadca budynku wielorodzinnego jest odpowiedzialny za stan
instalacji gazowej i jest zobowiazany przeprowadzać przeglądy tej instalacji
przynajmniej raz do roku.
k.
.mam problem ze spoldzielnia mieszkaniowa (adm) - jestem wlascicielem
lokalu
(wspolnota wlascicieli, wpis do ksiegi, kawalek gruntu, na ktorym stoi
blok
itp.), w ktorym po dokonanej kontroli stwierdzono spore nieszczelnosci w
rurach gazowych (podobno rury gazowe to czesc wspolna). zwrocilem sie do
spoldzielni z prosba o usuniecie tej nieszczelnosci, ktorej naprawa
polegac
bedzie na wymianie kawalka rury. podejrzewalem, ze w zwiazku z ta naprawa
beda uszkodzenia scian, ktore niedawno sporym kosztem remontowalem (mam
faktury na to od firm remontowych). rury udostepnic musze, bo jest to
zwiazane z przepisami o ustawie wlasnosci lokali, co jednak ze stratami,
jakie powstana podczas remontu (sciany sa moje)???? kto powinien pokryc
koszty tych napraw? w jakim stopniu (czy np. tynkowanie, gipsowanie,
szpachlowanie (czesci uszkodzonej, a malowanie calosci przedpokoju???).
czy
ktos madry moze mi wskazac odpowiednie przepisy na to, ze wykonawca
zobowiazany jest naprawic wszystkie zwiazane z naprawa uszkodzenia itp.?
z gory dziekuje za pomoc
pozdrawiam
leo


Temat: Badania instalacji gazowej
Myślę, że powoli powinniśmy zdążać do podsumowania tej dyskusji.
Co do pojawiającego się co jakiś czas pytania o stanowisko PTTCC do tej sprawy. Odpowiadam: PTTCC nie ustaliło jeszcze swojego oficjalnego stanowiska w sprawie. Gdy takie stanowisko zostanie wypracowane PTTCC oczywiście poinformuje o tym.

Mogę jedynie przedstawić moje zdanie wynikające między innymi z tej dyskusji.
Uważam, że nie wszystko co jest przyjęte na "świecie" jest dobre i każdy przepis powinien być wprowadzany u nas tylko dla tego że tak mają np Niemcy. Nie wnikając w sposób powstania jakichkolwiek przepisów uważam, że znakowanie samochodów kempingowych i przyczep poruszających się po drogach publicznych i zobowiązanych do posiadania wpisu w dowodzie rejestracyjnym o spełnieniu wszystkich warunków bezpieczeństwa jest nie fortunne lub sprzeczne z logiką. Wymóg istnienia dodatkowego oznaczania czymkolwiek, jakiejkolwiek instalacji w sprawnym samochodzie przeczy sensowności istnienia okresowych badań technicznych pojazdów. Uważam, że badanie tej instalacji powinno być obligatoryjne przy każdym przeglądzie rejestracyjnym pojazdu a nie w specjalistycznych - upoważnionych zakładach. Uważam, że nasze władze (Polskie) powinny spowodować by samochód z polską rejestracją, w krajach które podpisały konwencję o ruchu drogowym, i posiadający aktualny przegląd techniczny uznawane były tak jak pojazdy posiadające nalepki o sprawności instalacji gazowej.
Dopuszczalne powinno być dodatkowe badanie przez zakłady specjalistyczne ale jedynie jako dobrowolne dla własnego, właściciela, spokoju. Na jego koszt i jego odpowiedzialność.
Tu znalazło by się to badanie dla przyczep nie podlegających badaniom w SKP np przyczepa lekka, lub nie używanych w ruchu drogowym.
Podsumowując. Pojazd posiadający aktualne badania techniczne nie powinien podlegać dodatkowym badaniom pokładowej instalacji gazowej ani mieć dodatkowych nalepek.Temat: autogaz + silnik z jednopunktowym wtryskiem


| Prawdę mówią - musi być z komputerem od jakiegoś już czasu. Weszły
takie
| przepisy.

sorry ale wydaje mi się, że to wierutna bzdura, po instalacji gazu w
samochodzie
nie trzeba robić przeglądu; wystarczy, że z tymi papierami, ktore dadzą
ci przy
instalacji pojdziesz do urzedu a oni wbiją ci to do dowodu
rejestracyjnego

instalacja gazowa NIE musi być z komputerem (mowa na pewno o 1 punktowym
wtrysku)

chyba, ze się myle


Chyba jednak się mylisz. Kiedyś (bodajże przed grudniem'2002) tak było a
teraz są szczegółowe regulacje w co powinna być wyposażona instalacja
gazowa w samochodach. Poniżej szczegóły.

Każdy układ zasilania gazem zamontowany w samochodzie powinien spełniać
następujące wymagania:
-elementy układu muszą mieć homologację zgodnie z wymaganiami Regulaminu 67
EKG ONZ według jego odpowiedniej wersji4,
-sposób montażu musi być zgodny z warunkami dodatkowymi dla pojazdu
przystosowanego do zasilania gazem propan-butan, zamieszczonymi w
Załączniku 7 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002
r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego
wyposażenia (Dz. U. Nr 32/2003, poz. 262).
W wersji pierwotnej Regulaminu 67 EKG ONZ nie było wymagań odnośnie
elementów, które muszą wchodzić w skład układu zasilania gazem. Pojawiły
się one dopiero w serii 01 poprawek do tego regulaminu i obejmują:
-zbiornik paliwa,
-zawór ograniczający stopień napełnienia zbiornika do 80% jego pojemności
wodnej,
-wskaźnik poziomu,
-nadciśnieniowy zawór bezpieczeństwa,
-termiczny zawór bezpieczeństwa,
-zdalnie sterowany zawór roboczy z zaworem ograniczającym wypływ,
-regulator ciśnienia i parownik, które mogą być zespolone w jedno
urządzenie,
-zdalnie sterowany zawór odcinający,
-wlew paliwa,
-sztywne i giętkie przewody gazowe,
-mieszalnik gazu, wtryskiwacz lub inne urządzenie wtryskujące gaz,
-elektroniczną jednostkę sterującą.

I to mniej więcej tyle jeżeli chodzi o instalki obecnie.

Pozdrawiam
Jacek P.

Temat: kuchnia
Cześć,

Próbowałem podrążyć temat rurek gazowych z NIFem i dostałem od nich taką odpowiedź:

>> rozmawialiśmy dzisiaj z kierownikiem budowy na temat rur gazowych i
>> potwierdził on, że tego typu rury gazowe nie mogą być zakryte. Klient
>> może
>> zrobić to na własną rekę i odpowiedzialnosć po odbiorze mieszkania.
>> Proszę
>> mi wierzyć, że problem nie dotyczy tylko przyszłych mieszkańców osiedla
>> Przy
>> Parku, ale po prostu takie są przepisy. Szczegłowe warunki dot.
>> instalacji
>> gazowej znajdzie Pan w Dz. Ustaw nr 75 poz 690 z dnia 15 czerwca 2002,
>> Zarządzeniu nr 62 Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów
>> Budowlanych z
>> dnia 30.12.1970, Dz Urz. Nr 2 z dnia 15 kwietnia 1971.
>>
>> Jest to oficicjalne stanowisko naszej firmy jako
>> zarządcy inwestycji.

Słyszałem również, że jak instalacja gazowa jest niezgodna z przepisami oraz niedostępna do pomiarów (tzn. czy jest szczelna), to potem można mieć problemy z ubezpieczeniem mieszkania. Raz na rok gazownia robi przegląd instalacji i podpisuje kwit. Jeśli rury nie będą dostępne - podpisu nie będzie.

Ale to trzeba jeszcze potwierdzić i sprawdzić.

Tak czy siak - ja zamierzam coś z tym zrobić. A jeśli ktoś z Was coś się dowie - to piszcie. No i jeśli ktoś z Was trafi na fachowca z uprawnieniami od gazu, który będzie mógł i wiedział jak pochować te rury w ścianach - też dajcie znać. Jestem pewien, ze zainteresowanie będzie duże.

To, co mnie wkurza, to to, że teraz najłatwiej by było robić w tej instalacji zmiany, bo gaz jest jeszcze niepodłączony,a mieszkania nie wykończone. Potem będzie tylko gorzej. Dlatego też bardzo mi szkoda, że NIF nie jest w stanie nic więcej zrobić. Byłbym gotów nawet zapłacić ekstra, aby jeszcze w trakcie tej budowy goście, którzy układali te rury powkładali je w ściany.


Strona 1 z 3 • Wyszukano 129 wyników • 1, 2, 3